Vyrážka, únava, oteklé klouby a bolesti hlavy: I tak se projevuje lymská borelióza

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Jedná se totiž se vší pravděpodobností o lymskou boreliózu.

i Zdroj fotografie: Krenda / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lymská borelióza je nebezpečné onemocnění, které způsobuje infekční bakterie Borrelia borgdorferi. Člověk se jí může nejčastěji nakazit poté, co ho kousne infikované klíště nebo jiný druh parazita – to se také dle lékařky Xixi Luo následně projeví nepříjemnými příznaky, jako je zejména otok a zarudnutí v poraněném místě na pokožce a také vysoká teplota, bolesti hlavy, svalů a lymfatických uzlin. Problém proto není nikdy dobré ignorovat. 

Lymská borelióza a lidské zdraví  

Mnoho lidí zapomíná při návštěvě lesa nebo rozhlehlých travnatých plání na riziko kousnutí klíštětem, které může číhat doslova na každém kroku. Nejvíce se na území České republiky vyskytují od jara do podzimu a ačkoli nemusí vypadat zvláště nebezpečně, patří mezi obávané přenášeče lymské boreliózy, která může mít vážný dopad na vaše zdraví. Pokud ji proto na sobě rozpoznáte, měli byste okamžitě navštívit lékaře a začít problém léčit.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří zejména otok a zarudnutí místa, kde vás klíště kouslo. To poté doplňuje také vysoká teplota, další otoky po těle, únava, bolest hlavy, svalů a lymfatických uzlin. Žádný z těchto symptomů není dobré ignorovat, protože byste se v opačném případě mohli dostat do velkých problémů. Jak například varují lékaři ze serveru MedicalNewsToday, v pozdějším stádiu může lymská borelióza ohrozit vaše srdce a nervy. 

Klíště iZdroj fotografie: Depositphotos
Klíště je nebezpečným přenašečem lymské boreliózy

Dopady onemocnění mohou být fatální 

Onemocnění může bez včasné léčby přetrvávat dlouhé týdny a v důsledku způsobit další potíže, jako je například artritida se silnou bolestí a otokem velkých kloubů, neurologické problémy v podobě ostrých bolestí, brnění v končetinách a deficitu krátkodobé paměti.

Průlom v léčbě boreliózy: Stévie podporuje léčbu lépe než antibiotika, navíc nevyvolává nežádoucí reakce

Lidé se sníženou schopností imunity se pak mohou dostat do život ohrožujícího stavu. Na webu JakZdravě jsme také psali o chybě, kterou dělá většina lidí při odstraňování klíštěte

Jaké zkušenosti máte s klíšťaty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články