Největší chybu při odstraňování klíštěte dělá spousta Čechů: Děláte ji také?

Asi každá rodina má svou zaručenou metodu, jak odstranit klíště. Bohužel většina z nich není správná a jen zvyšují riziko nákazy některou z nemocí, která klíšťata přenášejí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Navzdory rozšířené představě si pro klíště skutečně nemusíte dojít do lesa. Naprosto běžně se vyskytují i v městských parcích, u polních cest mezi vesnicemi, zkrátka všude, kde je vzrostlejší tráva nebo keře. Stejně tak existuje i mnoho mýtů o jejich odstraňování. Někdo tvrdí, že se klíště musí vykroutit po směru nebo naopak proti směru hodinových ručiček, jiný tvrdí, že se musí odstranit zásadně kývavým pohybem, další zase radí potřít jej tuhým mýdlem. Ani jedna z těchto metod však není bezpečná.

Proč se mít před klíšťaty na pozoru

Klíšťata přenášejí hned několik onemocnění, z nichž nejznámější jsou lymská borelióza, která se zprvu podobá chřipce, následně je charakteristická neuvěřitelnou únavou. Dále klíšťová encefalitida, tedy zánět mozku a mozkových blan, v dospělosti je vhodné se proti ní nechat očkovat, u dětí nemívá tak těžký průběh. A také neoehrlichióza, která ohrožuje obzvláště osoby s nějakým autoimunitním onemocněním.

Jak se před klíšťaty chránit

V první řadě nepodceňujte oděv. Pokud víte, že budete trávit den v přírodě, vybavte se dlouhými rukávy i nohavicemi. Nezapomínejte ani na repelent, ať už chemický nebo přírodní, například v podobě dobrého esenciálního oleje. A po návratu se nezapomeňte zkontrolovat, pro špatně viditelná místa použijte zrcátko. Případné klíště okamžitě odstraňte.

Největší chyba při odstraňování klíšťat

Tato metoda je bohužel stále velice rozšířená, protože se v mnoha rodinách předává z generace na generaci. Vědecké výzkumy však opakovaně potvrdily, že tato metoda, jak odstranit klíště, zvyšuje riziko nákazy lymskou boreliózou. Jde o natírání klíštěte olejem, lakem na nehty nebo vazelínou, případně zapalování či nahřívání klíštěte, aby od kůže odpadlo. Vaším cílem je klíště co nejrychleji odstranit, ne čekat, až odpadne samo. Navíc pokud jej potřete vazelínou či olejem, začne se dusit a může vyvrhnout obsah žaludku do kůže, což právě zvyšuje riziko infekce.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jak bezpečně odstranit klíště

Pokud najdete klíště přisáté na kůži, jednoduše ho co nejdříve vyndejte. Na trhu existuje hned několik pomůcek pro odstranění klíštěte, ale velmi dobře funguje obyčejná pinzeta, ideálně plastová. Postupujte následovně:

  • Pomocí čisté pinzety s uchopte klíště co nejblíže povrchu kůže.
  • Táhněte nahoru rovnoměrným tlakem. Klíštětem neotáčejte ani jím netrhejte, mohlo by dojít k odlomení ústních částí a jejich ponechání v kůži. Pokud se tak stane, odstraňte ústní části pinzetou. Pokud nelze ústí odstranit, nechte ho být a nechte kůži zahojit.
  • Po odstranění klíštěte si důkladně očistěte místo kousnutí a ruce desinfekcí, lihem nebo vodou a mýdlem.

Odstraněné klíště nerozmačkávejte prsty. Živého klíštěte se zbavte buď:

  • vhozením do alkoholu (lihu),
  • vložením do uzavíratelného sáčku či jiné nádoby, nebo (přinejhorším)
  • spláchnutím do toalety.

Co dělat po odstranění klíštěte

Zapište si, například do kalendáře, kdy a na jaké části těla jste měli přisáté klíště. Pokud se u vás během několika týdnů po odstranění klíštěte objeví vyrážka v místě, kde bylo klíště přisáté, obvykle červený kruh na kůži s bílým středem (nemusí být na místě, kde bylo klíště, může se objevit kdekoli na těle) nebo horečka, navštivte svého lékaře a sdělte mu, kde a kdy jste klíště měli.

Jak odstraňujete klíště vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články