Kofein jako droga: Jak tato oblíbená látka ovlivňuje spánek a co se stane, když ho vysadíte?

Konzumace kofeinu podle odborníků mimo jiné negativně ovlivňuje spánek. V případě, že začnete žít život bez něj, čeká vás mnoho benefitů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dobrý spánek je nezbytný pro získání energie do následujícího dne, koncentraci a produktivitu, zabraňuje přibývání na váze a snižuje riziko různých problémů, včetně srdečních onemocnění či mrtvice a je nezbytný pro udržení duševního zdraví. Bohužel však v důsledku dnešní doby plné spěchu mnoho lidí spánek zanedbává, a když se cítí unavení, řeší tento problém konzumací kofeinových nápojů. Ačkoliv se to může zdát jako nejlepší řešení, je to naopak to nejhorší, co pro své zdraví můžete udělat, říká Natalia Olsen

Účinky kofeinových nápojů

Spánkový režim mnoha lidí je v dnešní době vážně narušen jejich hektickým a stresujícím životním stylem. Kvalitní odpočinek je ovšem zásadní pilíř zdravého těla a ve skutečnosti jej tělo potřebujete mnohem více než kvalitní stravování a pravidelné cvičení. Pokud se i vy ráno probouzíte unavení a nevyspalí, pravděpodobně máte také tendenci sahat po jednom oblíbeném pomocníkovi, který vás do nového dne nakopne a srovná vaše probdělé noční hodiny – kofeinové nápoje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože mohou být kofeinové nápoje prospěšné pro vaše duševní zdraví a rozvoj mozku, pokud jimi nahrazujete nedostatek spánku, mohou vám spíše škodit, nežli pomáhat. V takovém případě již nejde o pouhý nápoj, ale o drogu, na které jste si se vší pravděpodobností již vypěstovali závislost a váš mozek bez ní už nedokáže během dne normálně fungovat. To znamená, že jakmile jednou kofein vynecháte, váš spánek bude ještě horší, než tomu bylo doposud.

Bez kofeinu se vám bude spát lépe 

Pokud máte problémy s dostatkem spánku – tedy nedokážete spát minimálně 6-7 hodin denně, rozhodně byste se kofeinovým nápojům měli vyhýbat nebo je alespoň omezit. V případě, že se totiž již nějakou dobu probouzíte nevyspalí a necítíte se po ránu odpočatí, neměli byste tento problém řešit každodenní konzumací stimulantů, protože v takovém případě se již pravděpodobně nikdy dostatečně nevyspíte pořádně. 

Podle odborníků je v takovém případě vhodné kofeinové nápoje kompletně vyřadit, srovnat si svou denní rutinu a samozřejmě dopřát si dostatečný odpočinek během noci. Nepůjde to sice hned, ale jakmile se zbavíte závislosti na této všemi oblíbené „droze“, čeká na vás – kromě kvalitnějšího odpočinku – mnoho dalších benefitů, včetně: 

  • méně pocitů stresu
  • lepší zdraví trávicího traktu
  • lepší zdraví zubů
  • podpora hormonální rovnováhy
  • nižší riziko zvýšeného krevního tlaku
  • lepší zdraví mozku
  • méně bolestí hlavy
  • zdravější vzhled pokožky
iZdroj fotografie: Depositphotos

Závěrem

V případě, že i vy patříte mezi skupinu lidí, kteří nedokáží spát minimálně 6-7 hodin denně a první, po čem ráno musíte sáhnout, je kofeinový nápoj, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, zda skutečně bez tohoto stimulantu dokážete fungovat. Pokud ano, přehodnoťte svou denní rutinu a zkuste před spaním vypít kvalitní meduňkový čaj a po ránu si dejte jablko – to vás, a to dokonce i podle některých odborníků, nakopne mnohem více než ta nejsilnější káva.

Jak často pijete kofeinové nápoje? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články