Znáte konfuciův bod? Odstraní stres a napětí už během pár minut

Chronický stres ohrožuje většinu populace. Při stresu a napětí však stačí pár minut masírovat tento akupresurní bod a negativní pocity se rozplynou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnoho lidí v průběhu svého života zažilo akutní stres, dramatickou fyziologickou a psychickou reakci na určitou událost. Tento stav je normální a tělo si s ní dokáže poradit. Chronický stres však představuje trvalý pocit tlaku a přetížení po dlouhou dobu a na to už bohužel tělo stavěné není. Chronický stres tak způsobuje řadu zdravotních komplikací a je tedy potřeba vědět, jak s ním bojovat.

Jaké jsou příčiny chronického stresu

V dávných dobách lidé pociťovali především akutní stres, většinou byl spojen s nedostatkem potravy či momentálním fyzickým ohrožením. V současnosti se lidé v západním světě obvykle nemusí obávat střetu s predátorem či tím, že by nedokázali najít dostatek jídla, jsou však stresováni mnoha zdánlivými maličkostmi mnohokrát denně. Mezi příčiny chronického stresu může patřit nedostatek financí, nefunkční manželství nebo rodina nebo velká nespokojenost v zaměstnání. 

Stresovat vás mohou řidiči na silnicích, čekání na infolince či televizní zprávy. Příčin je skutečně nepřeberné množství. Přesto, že se nemusí jednat o problémy, které vás bezprostředně ohrožují, sčítají se, a v tom právě tkví jejich nebezpečí. Chronický stres totiž pomalu vyčerpává psychické zdroje daného člověka a poškozuje jeho mozek a tělo. Lidé, kteří zažívají chronický stres, se navíc mohou cítit neschopní změnit svou situaci, což jen přidává další stres.

Jaké jsou příznaky chronického stresu

Chronický stres se projevuje kognitivními, emocionálními, fyzickými a behaviorálními příznaky. Přičemž se samozřejmě nemusí nutně projevovat všechny najednou. Pokud však na sobě pozorujete tři až pět z těchto příznaků, a to po dobu delší než několik týdnů, může to být známkou toho, že skutečně chronickým stresem trpíte. Mezi tyto potenciální příznaky patří:

iZdroj fotografie: Freepik
  • bolesti a záněty
  • nespavost nebo častá ospalost
  • změna společenského chování, například časté zdržování se doma
  • nedostatek energie
  • nesoustředěnost nebo zamlžené myšlení
  • změna chuti k jídlu
  • zvýšené užívání alkoholu nebo drog
  • změna emočních reakcí na ostatní lidi
  • emocionální stažení

Přetrvávající stresové reakce mohou narušit produktivitu, vztahy a zdraví. Lidé, kteří chronickým stresem trpí, jej často popisují jako pocit jakéhosi zaseknutí. Bohužel později se mohou přidat i zdravotní obtíže, nejčastěji se zažíváním či kardiovaskulárního rázu.

Jak s chronickým stresem bojovat

Někteří lidé se stresují více než jiní. To, co některé rozhodí a dlouho poté se situací ještě trápí, nechává jiné lidi naprosto chladnými. Toto základní nastavení se mění těžko. Stejně tak je náročné se stresovým situacím vyhýbat. Můžete se ale pokusit o to, aby trvaly co nejkratší dobu a nezabývat se jimi ve chvíli, kdy skončily. 

Nepřehrávejte si minulé nezdary a nepříjemné situace, osvojte si dýchací techniky, věnujte nějaký čas sami sobě a svým zálibám. Snažte se pravidelně věnovat jen a jen sobě a dělejte to, co máte rádi a takříkajíc vám to dobíjí baterky. Vhodné je také:

  • cvičení
  • konzumace zdravých potravin
  • naučit se techniky řízení času
  • stanovení realistických cílů
  • více spánku
  • vyhrazení si času na volnočasové aktivity
  • budování dovedností a technik pro snižování stresu
  • osvojení a procvičování všímavosti (naučit se ovládat to, čemu věnujete pozornost)

Akupresura přináší okamžitou úlevu

iZdroj fotografie: Depositphotos

Veškeré dechové techniky, meditace a další metody zvládání stresu jsou naprosto skvělé v dlouhodobém horizontu. Pokud však hledáte okamžitou úlevu (a to i při akutním stresu), může vám pomoci aromaterapie, hudba, pobyt v přírodě či akupresura. Akupresura využívá hned několika tlakových bodů, které pomáhají příznaky stresu odstranit. 

Nejoblíbenějším z nich je bod GB20, nebo také tlakový bod brány vědomí či Konfuciův bod. Konfucius prý tento bod sám využíval, protože kromě úlevy pomáhá také koncentraci a bystří mysl, proto je pojmenován po něm. Tyto tlakové body jsou ve skutečnosti dva a nacházejí se vzadu na hlavě, na spodině lebky v paralelních dutinách mezi dvěma vertikálními krčními svaly. Tedy zhruba v místech kde končí linie vlasů. 

Na tyto tlakové body položte ukazováček a prostředníček obou rukou. Tlačte silně nahoru z obou stran najednou po dobu 10 sekund, poté uvolněte a opakujte. Pevný stisk těchto tlakových bodů může také pomoci zmírnit bolesti hlavy způsobené napětím v krku.

Co pomáhá zvládat stres vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články