Bolest kloubů, nespavost a vypadávání vlasů: Viníkem může být stres

Nadměrný stres je velmi nebezpečný faktor, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději zakročte co nejdříve.

i Zdroj fotografie: Carolyn P Speranza / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nadměrný stres je nebezpečný faktor, který představuje velké riziko pro vaše celkové zdraví. Pokud totiž dojde k nahromadění kortizolu (stresového hormonu) ve vašem těle, může se to podepsat na vaší hmotnosti, spánku, psychice, celkové pohodě a také vzhledu. Je proto velmi důležité, abyste v případě rozpoznání jeho příznaků co nejdříve zakročili a přijali opatření, která vám jej pomohou dostat pod kontrolu. Na pozoru by měli být podle lékaře Timothy J. Legg především ženy, které jsou náchylnější k hormonální nerovnováze. 

1) Přibývání na váze 

Pokud přibíráte na váze, nemusí to nutně znamenat, že se špatně stravujete nebo nejste dostatečně aktivní. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších příznaků nadměrné hladiny kortizolu v těle. Tento stresový hormon totiž při vylučování často způsobuje zvýšení množství inzulínu uvolňovaného do krevního oběhu, což může ovlivnit hladinu cukru v krvi a stejně tak vaši chuť k jídlu. Dále také může při zvýšení jeho hladiny docházet k hromadění tuku v oblasti břicha a zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice

2) Vypadávání vlasů

Mnoho odborníků se dříve domnívalo, že nejčastější příčinou vypadávání vlasů je především nedostatek testosteronu. Nyní však vyšlo najevo, že hlavním viníkem je dihydrotestosteron neboli DHT – ten produkují zdraví muži jen v malém množství a v ženském těle by se neměl vyskytovat. Pokud je tomu naopak, může se jeho přítomnost projevit právě vypadáváním vlasů a jejich dalším poškozením. Problém může být ještě horší, pokud se potýkáte se zvýšenou hladinou kortizolu, který příznak stupňuje. 

3) Bolesti kloubů a únava

Bolesti kloubů a nadměrná únava jsou častými příznaky hormonální nerovnováhy, a to zejména pokud spíte kvalitně a dostatečně dlouho. Viníkem je v tomto případě opět stresový hormon kortizol, které způsobuje neustálou ostražitost mysli – v případě jeho zvýšené hladiny si totiž mozek myslí, že jste v nebezpečí, a proto se snaží být neustále připraven na útěk nebo na boj. A pokud je stres přítomen příliš často, může způsobovat neustálou únavu a po čase celkový pocit vyčerpání. 

iZdroj fotografie: Freepik

4) Touha jíst cukr a špatná nálada 

Silná touha jíst sladké potraviny může být další známkou nerovnováhy stresového hormonu kortizolu. Ve většině případů se jedná o důsledek hypotyreózy, onemocnění, které zpomaluje funkci štítné žlázy a vede k celkové hormonální nerovnováze. V tomto případě se může také jako jeden z příznaků objevit přetrvávající špatná nálada, podrážděnost, úzkost a deprese

5) Nespavost a poruchy spánku

Silná hormonální nerovnováha a nadměrné hladiny stresového hormonu kortizolu můžou vést k nespavosti nebo problémům se spánkem. Nedostatek odpočinku je však velmi rizikový faktor, který je dále spojován s chutí k jídlu, plodností, zdraví srdce a především také duševním zdravím. Pokud se tedy potýkáte s tímto problémem, rozhodně byste to měli začít řešit včas, neboť tento stav může mít z dlouhodobého hlediska velmi negativní účinky na váš organismus a ohrozit vás mnohem více než kdejaké onemocnění. 

Jak proti stresu bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články