Lidové recepty využívají sílu bylinek, jejichž účinky v mnoha případech potvrzují vědecké studie. Kromě lidových rad je využívá i moderní medicína. To je případ kozlíku lékařského.
Kozlík lékařský je bylina, která se používá pro zklidnění nervů, pro zlepšení spánku a při úzkostných stavech pro zklidnění. Využívá ji lidové léčitelství i tradiční medicína. Nejčastěji se setkáte s kozlíkovým čajem, který je volně prodejný v lékárnách. Dietetička Adrienne Seitz potvrzuje, že jeho popíjení vám pomůže usnout, zklidnit se a zajistí vám nerušený a kvalitní spánek. Existují i lidové recepty, které vám pomohou odbourat stres a uklidnit myšlenky i tělo.
Víno s kozlíkem: lidový recept
Tento lidový recept se skládá pouze ze dvou ingrediencí. Pomůže vám uklidnit nervy a vyřešit problémy s nespavostí. Jeho vliv na nervovou soustavu potvrzuje i vědecká studie. Lidové rady dokonce slibují zlepšení zraku, ovšem není to nijak vědecky dokázaný účinek.
Co budete potřebovat?
- 50 g kořene kozlíku lékařského
- a 1 litr červeného vína (nejlépe domácího).
Postup přípravy receptu:
- Usušený kořen kozlíku rozemelte na prášek.
- Připravte si velkou sklenici.
- Do sklenice nalijte víno a přidejte prášek.
- Uzavřete sklenici a nechte směs odpočívat na chladném tmavém místě 2 týdny.
Aplikace a dávkování:
Užívejte 1 polévkovou lžíci této směsi třikrát denně půl hodiny před jídlem. Ačkoli je kozlík lékařský bezpečná bylina bez vážných nežádoucích vedlejších účinků, doporučuje se po 30 dnech udělat v užívání pauzu alespoň na dva týdny. Poté můžete směle pokračovat.
Účinky kozlíku lékařského
Bezproblémové usínání a spánek
Kozlík lékařský se používá primárně ke zklidnění při úzkosti a zlepšení spánku při nespavosti. Zmírňuje pocity úzkosti při stresových reakcích a dokáže zlepšit depresivní stavy. Kromě toho existují domněnky, že kořen kozlíku lékařského může pomáhat při obsedantně-kompluzivní poruše.
Zklidnění při hyperaktivitě
Mnohem zajímavější výsledky přinesla studie z roku 2014, která sledovala přes 150 dětí školního věku s hyperaktivitou a jejich reakce na každodenní léčbu kozlíkem lékařským a meduňkou lékařskou. Už po 7 týdnech se u dětí zlepšilo soustředění a snížila se hyperaktivita a impulzivita až o polovinu. Je třeba ale dalšího výzkumu, ačkoli tyto výsledky vypadají velmi slibně. Při hyperaktivitě dbejte na to, co děti jí. Jídelníček hraje při hyperaktivitě velkou roli.