Pomocník křen: Má antivirové a baktericidní vlastnosti, navíc může pomoci ulevit od bolesti

Křen je typický svou intenzivní vůní a chutí. Ačkoliv ne každý si jeho silné aroma oblíbí, je škoda se mu vyhýbat. Tiší bolesti a je skvělým přírodním antibiotikem.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Křen nebo přesněji křen selský je rostlina z rodu brukvovitých. Do té spadají i jiné rostliny se štiplavou chutí, například hořčice setá. Křen je pěstován především pro svůj kořen, který má hned několik využití. Plní funkci koření, zeleniny i domácího léčivého prostředku. Uplatnění mají i listy. Využívání křenu v domácím léčitelství má dlouhou tradici. Obsahuje řadu účinných látek, například vitamín A, C, hořčík, draslík, železo či glykosidy. Umí utišit bolesti, posílit imunitu i podpořit trávicí systém.

Uleví od bolesti

Bolesti jsou velice nepříjemnou záležitostí. A v každém případě komplikují život mnoha lidem. Obzvláště bolesti svalů nebo revmatické bolesti, které většinou nebývají pouze chvilkovou záležitostí, jsou velice obtěžující. Je spousta možností, jak si od nich lze ulevit. Jednou z nich je využití listu křenu. Je to levná možnost a za její vyzkoušení nic nedáte. Stačí si udělat obklady z listů. Obklad byste neměli mít déle než 15 až 20 minut, poté je nutné bolavé místo natřít mastným krémem.

Antivirové a baktericidní vlastnosti

Křen má spoustu předností. Chlubí se obsahem látek, jako jsou fytoncidy, fenyletylalkohol a lysozym, a právě tyto látky dávají možnost označit křen za přírodní antibiotikum. Používá se při infekcích dýchacích cest díky jeho antibakteriálním, antivirovým a fungicidním vlastnostem. Má také schopnost usnadnit odkašlávání. Při léčbě nachlazení je doporučováno vypít 30 kapek křenové tinktury a potřít si jí i hrudník.

iZdroj fotografie: Flickr

Křen posiluje imunitu

Posílení imunity je jedním z nejčastěji zmiňovaných preventivních opatření nejen před zimou. Jistě je lepší podpořit prevenci a učinit tělo silnějším, než to bude opravdu nutné. Farmaceutické firmy nabízejí celou škálu doplňků, které vám pomohou. Můžete si vybrat z různých forem i balení. Ovšem není snazší a příjemnější využít křen, který je přírodní a podstatně levnější? Zlepšuje imunitu díky tomu, že je bohatý na vitamíny A, B1, B2 i E. A především má více vitamínu C než citrony či pomeranče.

Podporuje trávení

Každý si někdy rád dopřeje jídla, která mu následně nemusí udělat úplně dobře. Řeč je zejména o těžkých, mastných, smažených či uzených jídlech, a právě s jejich trávením může pomoci křen. Stimuluje totiž vylučování žluči, čímž urychluje trávení. Kromě všech výše zmíněných přínosů křen také účinně ředí krev a pomáhá se snižování špatného cholesterolu. Celkově je jeho vliv na metabolismus pozitivní po všech stránkách.

Na co využíváte křen vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články