Otoky, bolesti, kašel a zvracení: V těle se může nacházet krevní sraženina

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem. Pravděpodobně se jedná o přítomnost krevní sraženiny.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Krevní sraženina je velmi nebezpečný problém, který může postihnout naprosto každého člověka. Pokud se totiž objeví v jedné z vašich žil a sama se opětovně nerozpustí, může mít podle odbornice E. Mimi Arquilla až život ohrožující následky. Je proto velmi důležité, abyste před nimi byli vždy na pozoru, a v případě rozpoznání jakýchkoli příznaků raději co nejdříve kontaktovali svého lékaře. V některých případech se může sraženina také dostat do plic nebo do srdce, kde by se mohla zaseknout a zabránit průtoku krve. 

Krevní sraženina má různé příznaky 

Krevní sraženiny mohu mít různé příznaky v závislosti na tom, kde se objevily. Pozor, že někdy se dokonce nemusí dlouhou dobu projevit a problémy vyjdou najevo až v momentě, kdy vážně poškodí váš organismus. Nejčastějším místem, kde se krevní sraženiny vyskytují, je dolní část nohy. Pokud dojde k jejímu výskytu právě v této části těla, můžete začít pociťovat otok, bolest, hřejivý pocit a načervenalé zbarvení. Intenzita příznaků často závisí také na tom, jak velká sraženina je. V každém případě je však nutný rychlý zákrok.

Když se ozývá krevní sraženina: Mezi první příznaky patří bolest a otok

Ačkoli se krevní sraženiny mohou objevit kdekoli v těle, největší riziko představují, pokud se vyskytnou v srdci. Tehdy totiž mohou přerušit kritický průtok krve a vést k infarktu nebo srdečnímu selhání. Pokud se vám takový problém stane, můžete se podle serveru WebMD potýkat s příznaky, jako je zejména bolest na hrudi, točení hlavy, dušnost, bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti, časté pocení (zejména v noci), nevolnost nebo pálení žáhy a velmi rychlý tep. V tomto případě je obzvláště nutné okamžité přivolání záchranné služby. 

dlaně drží maketu mozku iZdroj fotografie: Depositphotos
Krevní sraženina v mozku může mít vážné dopady na lidské zdraví

Příznaky krevní sraženiny v břiše a mozku

Krevní sraženiny, které se vyvíjí v břiše, mohou ovlivnit různé orgány a způsobit tak rozdílné příznaky. Mezi ty nejčastější z nich patří zejména silná bolest břicha, nevolnost, zvracení, krvavá stolice, průjem, nadýmání nebo otok v břiše a hromadění břišní tekutiny. Pokud se poté objeví krevní sraženina v mozku, dochází k omezení přísunu kyslíku do mozku, což většinou vede k rozvoji mozkové mrtvice. Jedná se opět o život ohrožující stav, který je nutné řešit ihned. V opačném případě by mohl vést až ke smrti.

Pokud dojde k tomuto problému, můžete se potýkat s příznaky, jako je například ochrnutí, necitlivost nebo slabost v paži, obličeji a noze (zejména na jedné straně těla), potíže s mluvením nebo porozuměním druhým, nezřetelná řeč, zmatenost, dezorientace nebo neschopnost reagovat, náhlé změny chování, zejména zvýšená agitovanost, problémy se zrakem, potíže s chůzí, ztráta rovnováhy nebo koordinace, závrať, silná, ale náhlá bolest hlavy s neznámou příčinou, záchvaty a soustavná nevolnost nebo dokonce zvracení. 

Léčebné vlastnosti dužiny ananasu jsou zázračné. Může vás zachránit před rakovinou i krevními sraženinami

V případě, že se tyto příznaky objeví, ale poté náhle zmizí, měli byste přesto co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc. Tehdy by se totiž mohlo jednat o známku přechodného ischemického záchvatu nebo předčasnou mrtvici. Jedná se o problémy, které vznikají v důsledku rozvoje krevní sraženiny, která však posléze sama zmizí nebo zcela neblokuje tok krve do mozku. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jakým způsobem se může projevit plicní embolie. Ta vzniká v důsledku krevní sraženiny, která se dostala do plic. 

Jak se před rozvojem krevních sraženin chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články