Lámou se vám často nehty? Možná máte problém se štítnou žlázou

Pokud se vám neustále lámou nehty, rozhodně to neignorujte. Možná se vám tím tělo snaží dát varování před nebezpečnými nemocemi.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nehty jsou nedílnou součástí lidského těla, a ačkoli si to mnozí neuvědomují, jejich stav a vzhled může často vypovědět mnohé o vašem celkovém zdraví. Pokud se tedy již nějakou dobu potýkáte s jejich lámavostí nebo se vám zbarvily do žluta, raději to rychle prokonzultujte se svým praktickým lékařem. Jak totiž uvádí server WebMD, právě tyto změny mohou být předzvěstí nedostatku důležitých vitamínů nebo problémů se štítnou žlázou. 

Lámavost může varovat před nedostatkem vitamínů

Pokud jste si v poslední době všimli, že se vám neustále lámou nehty, možná je na vině nedostatek důležitých vitamínů, jako je vitamín A a vitamín E. Často pak může stejný problém souviset s nedostatkem železa v důsledku anémie, nedostatku vápníku, ale někdy za tím může stát jen používání nekvalitních odlakovačů. Stačí se tedy zaměřit na zlepšení svého jídelníčku a brzy si budete moci všimnout pozitivních změn. 

Žlutý nehet iZdroj fotografie: Depositphotos
Změna barvy a tvaru nehtů může značit vážné zdravotní potíže

V případě, že vám nepomáhá ani změna stravování, si budete muset nejspíše zajít na vyšetření ke svému praktickému lékaři. Je totiž možné, že by za příznakem mohlo stát onemocnění štítné žlázy a rozhození hormonů, které produkuje. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom co dělat, pokud tento důležitý orgán nefunguje jak má. Pomoci dokáží i jógová cvičení. 

Lak na nehty může být nebezpečnější, než si mnozí myslí. Jeho aplikaci tělo zaznamená už 10 hodin poté

Pozor na změnu barvy nehtů 

Jak také uvádí server Healthline, pozor byste si měli dávat i před změnou barvy nehtů. Žlutá barva může například značit přítomnost plísně nebo dokonce žloutenky, bílé zbarvení poté varuje před diabetem a poruchou jater, modré před problémy s plícemi (resp. jejich nedostatečným okysličováním) a přítomnost bílých skvrn může být varovným signálem nedostatku vitamínu B. Žádnou z těchto změn proto nikdy neignorujte. 

Jak vypadají vaše nehty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články