Když štítná žláza nefunguje, jak má: Pomohou silová cvičení i jóga

Pravidelné cvičení je při snížené funkci štítné žlázy nesmírně důležité. Pomůže vám zmírnit příznaky, posílit srdce, svaly i ducha.

štítná žláza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hypotyreóza neboli nedostatečná činnost štítné žlázy je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů, což může způsobovat mnoho nepříjemných příznaků. Mezi ty nejčastější patří pomalejší motabolismus a s ním spojené nežádoucí přibírání na váze, bušení srdce, únava, bolesti kloubů a deprese. Lékař George Krucik, MD ale uklidňuje, že mnohé z těchto příznaků můžete výrazně zmírnit cvičením. Cvičení při hypotyreóze navíc posílí srdce a pomůže předejít dalším komplikacím.

Hypotyreóza má fyzické i psychické příznaky

Příznakům poruchy funkce štítné žlázy jsme se na JakZdravě již dříve podrobně věnovali. Shrňme tedy alespoň ty nejčastější. Kromě již zmiňovaného přibývání na váze, únavy, bušení srdce, bolestí kloubů a únavy se můžete potýkat i s depresemi, nesoustředěností, zácpou či citlivostí na chlad. Konkrétní příznaky i jejich závažnost se u různých osob liší a více či méně zasahují do jejich běžného života.

Cvičení při hypotyreóze hraje zásadní roli

Jak vysvětluje lékařka Rosalyn Carson-DeWitt, MD mnoho příznaků hypotyreózy můžete do velké míry ovlivnit pravidelným cvičením. Zdůrazňuje, že je potřeba se nepřepínat a začít zvolna, například pravidelnými procházkami, protahovacími cviky a jógou pro začátečníky, kterou jsme vám na JakZdravě doporučovali již mnohokrát. S rostoucí vytrvalostí a silou postupně zintenzivňujte i tréninky a přidejte posilovací cviky a náročnější aerobní cvičení.

chůze iZdroj fotografie: Depositphotos
I obyčejná chůze vám při hypotyreóze prokáže velkou službu

Vhodná cvičení při hypotyreóze

Podle fyzioterapeuta Gregory Minnis, DPT, jsou při snížené činnosti štítné žlázy nejvhodnější aerobní cvičení s nízkou zátěží, jako je již zmiňovaná chůze nebo například plavání. Dodává, že vhodné jsou i některé druhy silového cvičení, jako právě jóga nebo pilates. Ideální je tedy vybrat si některá z následujících:

  • Chůze: Britská nadace pro štítnou žlázu (British Thyroid Foundation, BTF) doporučuje chodit alespoň 30 minut denně.
  • Jízda na kole: Podle studie z roku 2018 je ideální věnovat cyklistice třikrát týdně 60 minut.
  • Plavání: Plavání, stejně jako například aquaerobik, je šetrný ke kloubům, zároveň se však jedná o velice účinné celostní cvičení. Snažte se plavat alespoň dvakrát týdně.
  • Jóga: Jóga zlepšuje flexibilitu a sílu, navíc prospívá i vašemu duševnímu zdraví.
  • Posilování: Ať už se rozhodnete pro pilates či cvičení se zátěží, neuděláte chybu. Zpočátku se však nepřeceňujte a začínejte pomalu.
  • Každodenní pohybové aktivity: Důležitý je pohyb, není vždy potřeba konkrétní cvičení. Můžete sem započítat i úklid, zahradničení, tanec nebo i to, že místo výtahu použijete schody. Snažte se být prostě každý den o něco aktivnější.

Jak zjistit, že je štítná žláza nemocná: K určení je potřeba jen teploměr

Cvičte pravidelně

Vzhledem k tomu, že hypotyreóza může ovlivnit činnost srdce a snížit jeho frekvenci, je fyzické cvičení při snížené funkci štítné žlázy nesmírně důležité. Cvičením totiž srdce posílíte, zlepšíte jeho funkci a snížíte riziko srdečních onemocnění. 

Endorfiny, které se při cvičení vyplavují, zlepší i váš psychický stav a pravidelné cvičení přispívá ke zlepšení výkonnosti a snížení únavy. Ideální je 30 minut cvičení 5krát týdně nebo 150 minut týdně aerobního cvičení, doplněné dvěma silovými tréninky týdně.

Jaké cvičení se vám při hypotyreóze nejvíce osvědčilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články