Zvracení, horečka a zimnice: Může se jednat o ledvinové kameny

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, co nejrychleji se poraďte s lékařem. Jedná se totiž pravděpodobně o přítomnost ledvinových kamenů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledvinové kameny jsou velmi nepříjemný problém, ke kterému dochází v důsledku hromadění minerálů a solí kdekoli podél močové traktu (ten se skládá z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice). Pokud je však tělo není schopno vyloučit a dosáhnou nadměrné velikosti, může to vést podle lékařky Alana Biggers k řadě nepříjemných problémů a příznaků, včetně krvácení, bolesti nebo také horečky. Pokud je na sobě rozpoznáte, rozhodně se to pokuste co nejrychleji vyřešit se svým praktickým lékařem. 

Ledvinové kameny a lidské zdraví 

Přítomnost ledvinových kamenů v těle může velmi snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud totiž dojde k jejich vzniku, mohou začít ovlivňovat jakoukoli část močového traktu, a to od ledvin po močový měchýř, což může následně způsobit velmi nepříjemné příznaky, jako je zejména bolest při vylučování tekutin nebo častá nevolnost a v některých případech i zvracení. Je proto důležité, abyste byli schopni rozpoznat přítomnost těchto shluků minerálů co nejdříve a pokusili se je s lékařem vhodnými způsoby odstranit. 

I samotné vylučování ledvinových kamenů může být však dle webu MayoClinic velmi bolestivé, ale obvykle to nevede k trvalému poškození. Většinou vám navíc pomůže užívání správných léků a přijmutí určitých návyků, včetně pití hodně vody, což je pomůže rozpustit a následně odstranit z těla ven. V některých případech, tedy zejména pokud se kameny dostanou do jiných částí močového traktu, může být nutná také chirurgická operace. 

Čas poznat sílu zlatého mléka: Má pozitivní vliv na kardiovaskulární a imunitní systém, poradí si i s ledvinovými kameny

Nejčastější příznaky ledvinových kamenů 

Ledvinové kameny obvykle nezpůsobují žádné příznaky, dokud se nezačnou pohybovat a přesouvat do jednoho z močovodů spojujících ledviny s močovým měchýřem. V případě, že by se do tohoto místa dostaly a zasekly se, mohly by zablokovat tok moči a vést k otoku ledvin, což jsou velmi nepříjemné problémy způsobující silnou, ostrou bolet v boku a zádech, pod žebry, v podbřišku, tříslech a pocit pálení při močení. Mezi další příznaky patří: 

 • růžová, červená nebo hnědá moč
 • zakalená nebo páchnoucí moč
 • chronická potřeba močit, a to mnohem častěji než obvykle 
 • nevolnost a zvracení
 • horečka a zimnice (zejména pokud je přítomna infekce) 
Žena nad toaletou iZdroj fotografie: Depositphotos
Ledvinové kameny mohou vést ke zvracení

Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám stanoví diagnózu a pomůže ledvinové kameny odstranit. Na webu JakZdravě jsme také psali o levné, ale velmi účinné potravině, která vám dokáže tento problém vyléčit již během několika krátkých dní.

Příčiny a rizikové faktory 

Shluky minerálů tvořící ledvinové kameny se nejčastěji objevují u lidí ve věku 20 až 50 let a riziko problému může být vyšší v závislosti na určitých faktorech. Pravděpodobnost, že se rozvinou i u vás, je také pravděpodobnější, pokud se objevily v rodinné anamnéze. Mezi rizikové faktory poté patří: 

Jak rozpoznat nemocné ledviny od bolesti zad? Začíná to stejně, ale v jednom se liší

 • dehydratace
 • obezita
 • dieta s vysokým obsahem bílkovin, soli nebo glukózy
 • operace bypassu žaludku
 • zánětlivá onemocnění střev, která zvyšují vstřebávání vápníku
 • užívání silných léků, jako jsou například diuretika, léky proti záchvatům a antacida na bázi vápníku

Jak se před vznikem ledvinových kamenů chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články