Lidé ho ignorují, i když je zdraví nebezpečný: Stres způsobí bolesti, únavu i zažívací problémy

Mnozí lidé se domnívají, že pokud nekouří, jí zdravě a pravidelně cvičí, jejich zdraví bude v nejlepší formě. Existuje však další nebezpečný faktor, který ignorují.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnozí lidé považuji kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu za největší nepřítele lidského zdraví. Pravdou však je, že existují mnohem nebezpečnější faktory, které mohou vést k rozvoji závažných onemocnění a negativně ovlivnit váš život. A právě jedním z těch nejhorších je podle odborníka Timothy J. Legg stres, se kterým se dnes potýká drtivá většina populace. Jeho nadměrné hladiny mohou vést ke kyselosti těla, což je následně spojováno s vyšším rizikem vzniku rakoviny nebo také srdečních onemocnění.  

Stres versus lidské zdraví 

Podle odborníků mění stres, nervozita, strach, závist, žárlivost, nedostatek sebedůvěry a všechny ostatní špatné emoce pH těla na kyselé, což může vést k mnoha nemocem, včetně deprese – objevit se však mohou i další, mnohem závažnější problémy, jako je například rakovina nebo srdeční onemocnění. Ty mohou propuknout postupem času nebo v některých případech dokonce okamžitě. Pokud se totiž příliš stresujete a vyvíjíte na sebe tlak, vaše psychika trpí a s ní také téměř každý orgán v těle. 

Naproti tomu stojí za zmínku, že když vám někdo ublíží a vy mu odpustíte, změníte tím pH těla na normální – a pokud je pro vás odpuštění velmi těžké, myslete na to, že i dotyčná osoba jednou pochopí, jak špatné je někoho pohoršovat nebo mu znepříjemňovat život. Samozřejmě není možné se vyhnout všem špatným pocitům, ale je třeba si uvědomit, že každá minuta nervozity, stresu nebo podobných pocitů výrazně snižuje životnost buněk a může mít na vaše zdraví velmi negativní dopady. 

Jak se chránit před stresem 

Pokud si nemůžete dovolit vzít si čas od času pár dní volna, věnujte alespoň pár minut denně odpočinku. V práci se například můžete dívat častěji z okna a všímat si zajímavých věcí, namísto toho, abyste si udělali kávu a koukali se neustále do monitoru. Postupem času je také vhodné naučit se se stresem bojovat, a to například pomocí dechu nebo jiných relaxačních technik. Skvěle vám pomohou následující doporučení:

  • Rutina a organizace: Vytvořte si pravidelnou denní rutinu a plánujte si čas efektivně, což vám pomůže snížit pocit chaosu a ztráty rovnováhy. 
  • Zdravá strava a pohyb: Fyzická aktivita, jako je cvičení nebo jóga, a vyvážený jídelníček vám pomůže zlepšit náladu a snížit stres.  
  • Dostatek spánku: Kvalitní spánek je nezbytný pro všechny tělesné funkce a pomáhá zlepšit reakce na stres.
  • Relaxace a meditace: Pravidelná relaxace, hluboké dýchání, meditace a vizualizace účinně pomáhají zklidnit mysl.
  • Přijímání podpory: Sdílejte své pocity s blízkými lidmi, kteří vás podporují. Výrazně si tím ulevíte a zmírníte své nepříjemné pocity. 
iZdroj fotografie: Pexels
  • Čas na sebe: Udělejte si čas na relaxaci a záliby, které vás baví. 
  • Nezapomínejte na zábavu: Vždy si snažte udělat čas na zábavu a radostné činnosti. Smích a relaxace jsou skvělým způsobem, jak snižovat stres a udržet si pozitivní myšlení.

Je také důležité si uvědomit, že stres je sice běžnou součástí života, ale nikdy by vás neměl začít ovládat. Proto se jej snažte minimalizovat, aby neměl negativní dopad na vaše zdraví a pohodu. Výše uvedená doporučení vám jej pomohou zvládat a udržet si pokaždé klidnou mysl. 

Jak proti stresu bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články