Strom, který nám byl seslán z nebes: Lípa pomůže léčit tělo i duši

Lípa není jen národním stromem, může se pochlubit celou řadou zdravotních přínosů. Květ lípy je využíván pro přípravu lipového čaje, který je vhodný nejen při nachlazení.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Není strom jako strom. Lípa je v České republice zvláštní už jen tím, že se jedná o národní strom. Zpravidla se jedná o vysoké, mohutné stromy dosahující výšky 10 až 25 metrů. Roste po celé Evropě. A je také považována za šampiona zdraví, už jen díky tomu, že všechny její části, listy, květy i kmen mají léčiví vlastnosti. Je pravdou, že lipový čaj je jedním z nejpoužívanějších. Květy lípy jsou totiž bohaté na antioxidanty i vitamín C, ke všemu působí diureticky i jako sedativum.

Lipové květy

Nejvyužívanější částí lípy jsou dozajista květy. Mají typickou sladkou chuť a příjemnou uvolňující vůni. Květy obsahují vitamíny, silice, třísloviny, flavonoidy i mangan. Lipové květy se používají při problémech s trávením, při nevolnosti a při průjmu. Jsou tolik účinné, jelikož mají změkčující účinek při kontaktu s membránami trávicího systému. Čaj z lipových květů je doporučován také při poruchách jater, žlučových cest i migréně. Pokud budete popíjet čaj večer před spaním, působí uklidňujícím dojmem a pomáhá i s neklidem, úzkostmi či panickými stavy.

Lipové koupele a obklady

V dávných dobách se využívaly lipové koupele k uklidnění těla i ducha. A rozhodně na tom něco je, čajové koupele z lipových květů pomáhají zklidnit nervy, pomůžou s nespavostí i úzkostí. Tyto koupele bývají doporučovány i pro hyperaktivní děti. Pro lipovou koupel si připravte 1,5 šálku květů na 1 litr vody. Po zklidňující koupeli si ještě můžete dopřát regeneraci pokožky. Pokud smícháte nálev z lipového květu s borůvkou, vytvoříte si obklad a přiložíte ho na víčka po dobu 10 až 15 minut před spaním, zredukují se tmavé kruhy pod očima. Vhodný je i na oteklé oči.

iZdroj fotografie: Freepik

Lipový med

Jedním z nejcennějších produktů, které lze z lípy získat, je zajisté lipový med. Je typický svou tekutou texturou, zlatožlutou někdy až nazelenalou barvou a silnou vůní. Lipový med je cenný především díky jeho antibakteriálnímu účinku na dýchací cesty. Právě díky tomu je vhodné ho užívat pro zklidnění kašle i při léčbě bronchitidy. Stejně jako ostatní druhy medů i lipový med je vhodný pro lidi trpící nespavostí.

Vůně lipového květu pro pohlazení duše

Kromě všech výše uvedených pozitivních účinků, má lípa schopnost pohladit a zklidnit i duši a mysl. Lze říci, že pokud vůně lipového květu léčí duši, tak zároveň léčí i tělo. Vůně lipových květů přináší uvolnění a klid. Bývá využívána i pro navození meditačních stavů. Je možné si tuto vůni užít i pomocí vonných olejů, které jsou snadno k dostání. Kromě zklidňujících a uvolňujících účinků určitě přispěje i k navození příjemné atmosféry. Zbavte se stresu a napětí a zkuste léčivou sílu vůně lipového květu.

V jakých chvílích si nejraději dopřejete lipový čaj?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články