Lipový čaj, po staletí oblíbený pro své relaxační účinky. Uleví od stresu i úzkosti během chvilky, lépe než antidepresiva

Je známo, že přírodní léky ve formě bylin či výtažků dokáží přemoci jakékoliv chemické látky. Podívejte se, jaké přínosy pro vaše zdraví přináší lipový čaj.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lipový čaj je pro své silné sedativní účinky ceněn již stovky let. Pochází z rodu stromů Tilia, které obvykle rostou v některých oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asie. Lípa srdčitá, známá také jako lípa malolistá, je právě považována za nejúčinnější druh tohoto rodu. Lipový čaj se tak v lidovém léčitelství napříč kulturami používá například ke zmírnění vysokého krevního tlaku, úzkosti či trávení.

Lipový čaj podporuje relaxaci

Ačkoliv může být posezení u šálku teplého čaje relaxací samo o sobě, pomocí lipového čaje si dokážete vytvořit uklidňující rituál. Jeho namočené sladké květy se v lidovém léčitelství totiž používají k podpoře relaxace a zmírnění příznaků úzkosti. Jedna studie dokonce zjistila, že některé výtažky z obsažených látek mají silné sedativní účinky. Výzkumníci díky tomu dospěli k závěru, že lipový extrakt napodobuje aktivitu kyseliny gaba-aminomáselné, chemické látky v mozku, která potlačuje vzrušivost v lidském nervovém systému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může pomoci v boji proti zánětu

Chronický zánět může přispívat k rozvoji mnoha onemocnění, včetně cukrovky 2. typu a rakoviny. Květy lípy však obsahují flavonoidy, antioxidanty, které pomáhají proti zánětům bojovat a snižují riziko i dalších onemocnění. Například obsažený tilirosid působí tak, že v těle odstraňuje volné radikály, které způsobují oxidační zánětové poškození. Proti tomu však může bojovat i kaempherol, který podle některých studií poskytuje protirakovinné vlastnosti. 

Může mít močopudné účinky

Vnitřní kůra stromu lípy je spojována s močopudnými (diuretickými) účinky. Diuretikum je látka, která napomáhá tělu k vylučování většího množství tekutin. Lipový čaj se díky tomu v lidovém léčitelství používal k podpoře pocení a dalšího vylučování tekutin při lehčích onemocněních, jako je nachlazení. Tyto účinky způsobuje kombinace obsažených rostlinných sloučenin, konkrétně kvercetinu, kaempferolu a kyseliny p-kumarové. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Souvislost s nižším krevním tlakem

Předpokládá se, že některé rostlinné složky obsažené v květech lípy, konkrétně tilirosid, rutosid a kyselina chlorogenová, snižují krevní tlak. Jedna studie na myších zjistila, že tilirosid ovlivňuje vápníkové kanály v srdci,které hrají velikou roli při svalových stazích srdce. To by vysvětlovalo, proč se v lidovém lékařství používal lipový čaj ke snížení krevního tlaku. Přesto však tento účinek není dosud zcela objasněn a vyžaduje další vědecké zkoumání. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lepší a kvalitnější spánek

Kvalita a délka spánku jsou atributy, které významně ovlivňují lidské zdraví. Lipový čaj se tak díky svým pozitivním účinkům v těchto souvislostech používá již od minulosti. Jeho rostlinné sloučeniny totiž mají silné sedativní účinky,které podporují relaxaci vedoucí ke spánku. Ačkoliv sedativní stavy způsobené výtažky z lipových květů potvrdily již i některé studie, jsou potřeba další výzkumy, které by tento vztah prozkoumali důkladněji.

Zdroj: Healthline, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články