Měsíček lékařský je jednou z nejznámějších a nejužívanějších léčivek. A není se čemu divit, pole jeho působnosti je až nezvykle široké. Pomáhá s křečovými žilami i diabetem.
Měsíček lékařský se v lidovém léčitelství používají již odpradávna. Pamatuji si, že mast na křečové žíly z něj vyráběla již moje babička. Nutriční specialistka Miho Hatanaka, RDN, však připomíná, že měsíček lze použít i k dalším účelům, například k posílení imunity, podporu trávení či posílení srdce. Kromě mastí z něj můžete vyrábět i tinktury, přidat jej do koupele nebo si připravit lahodný čaj.
Měsíček lékařský je všestranný pomocník
Měsíček lékařský je jednou z velmi známých bylinek. Používá se k léčbě kožních problémů, psychických obtíží i zdravotních potíží souvisejících s vnitřními orgány. Odborníci ze zdravotnického portálu VeryWellHealth připomínají i méně známé účinky měsíčku, jako například:
- snižuje záněty
- zabraňuje přílišné srážlivosti krve
- pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi
- pomáhá v boji proti rakovině
- chrání mozek
Měsíčková mast je osvědčeným lékem na křečové žíly
Měsíček lékařský se odpradávna používá k léčbě křečových žil, na ty je ideální právě měsíčková mast, kterou jednoduše vetřete do pokožky. Mast můžete vyrobit čistě z měsíčku nebo do ní přidat i koňský kaštan, respektive jeho zelené slupky, které účinnost masti ještě podpoří. Pokud nechcete mast vyrábět ze sádla, můžete ji připravit i z včelího vosku, podle receptu, který jsme s vámi nedávno také sdíleli.
Nejprve rozehřejte na mírném ohni půl kilogramu sádla. Až se zcela rozpustí, přidejte do něj dvě hrsti čerstvých květů měsíčku lékařského (pokud nemáte čerstvý, použijte hrst sušených) a hrst sušených zelených pichlavých slupek kaštanu koňského. Nechte vše zpěnit, odstavte z ohně a dalších cca 5 minut míchejte. Následně přikryjte pokličkou odložte na chladné místo a nechte 24 hodin stát.
Druhý den směs pomalu rozehřejte a stále míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Přeceďte přes gázu či sterilní plátno a mast přelijte do suchých a čistých nádob. Hned uzavřete a skladujte v suchu a temnu. Mast můžete použít na křečové žíly (každý večer vtírejte do pokožky pohybem zespodu nahoru) nebo při drobných poraněních, zhmožděninách a natažených šlachách.
Olej z měsíčku lékařského použijete například na spáleniny od slunce
Olej je nejlepší vyrábět z čerstvých květů, na jednu várku jich budete potřebovat asi 50. Stačí je pak omýt, vložit do uzavíratelné sklenice a zalít kvalitním olejem tak, aby byly květy zcela ponořené. Sklenici pak nechte 4 až 5 týdnů na slunci a následně sceďte. Olej je nejvhodnější k hojení popálenin a spálenin od slunce, můžete jej použít stejně jako mast na křečové žíly, ekzémy a jiné kožní potíže, a jak potvrdily vědecké studie, tak i na vředy, včetně těch diabetických.
Například u jedné 30 týdenní studie u 41 dospělých s vředy na nohou způsobenými cukrovkou, dosáhlo 78 % účastníků po každodenní léčbě měsíčkovým olejem úplného uzavření ran.
Jak správně připravit měsíčkový čaj
Čaj vždy připravujte čerstvý a pijte jej ještě teplý. Na přípravu jednoho šálku budete potřebovat lžičku sušeného měsíčkového květu. Zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Až čaj zchladne, můžete do něj přidat med či citron, nebo jej pít samotný. Měsíčkový čaj je skvělý na imunitu, zažívání i podporu činnosti jater.
Prospívá pokožce (nejvíce v kombinaci s lokálním použitím masti či oleje) i dýchacím cestám. Měsíčkový čaj můžete použít i přímo na pokožku, jak jsme již na našem webu psali, omlazuje totiž pokožku a navrací jí pevnost.