Trápí vás nadýmání a chuť na sladké? Dejte si pozor, takto se projevuje cukrovka

Nadýmání a chuť na sladké mohou být výsledkem dietní chyby a závislosti na cukru, stejně tak však mohou poukazovat na cukrovku 2. typu.

Cukrovka měření glukometr i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cukrovka, neboli diabetes mellitus, je chronické onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Existují dva základní typy, autoimunitní onemocnění diabetes 1. typu a diabetes 2. typu, který do jisté míry dokáže člověk ovlivnit životním stylem. Oba typy způsobují neschopnost těla správně regulovat hladinu cukru v krvi, což může vést k řadě vážných zdravotních komplikací. Jedním z méně známých příznaků cukrovky 2. typu je nadýmání a neustálá chuť na sladké. 

Nadýmání a jeho souvislost s cukrovkou

Nadýmání může být způsobeno různými faktory, včetně špatného trávení, konzumace určitého jídla nebo stresu. Na JakZdravě jsme jej již řešili v souvislosti s mnoha onemocněními, včetně intolerance lepku nebo mléka, onemocněním střev, selháním srdce či dokonce rakoviny. 

U lidí s cukrovkou může nadýmání často souviset s gastroparézou, což je komplikované onemocnění, při kterém se žaludek vyprazdňuje pomaleji než je běžné. To může způsobit hromadění potravy a plynů v žaludku, což vede k nepříjemnému nadýmání. Lékařka Poonam Sachdev M.D. vysvětluje, že gastroparéza je častější u lidí s dlouhodobě špatně kompenzovanou cukrovkou. Vysoká hladina cukru v krvi totiž může posléze poškodit nervy, které řídí trávicí systém.

Chuť na sladké jako varovný signál

Když pomineme fakt, že cukr je sám o sobě návykový, jak potvrzuje i lékař Minesh Khatri, MD, neustálá chuť na sladké může být také příznakem cukrovky. Tělo se snaží kompenzovat nedostatek energie, kterou by normálně získalo z glukózy. Vzhledem k tomu, že tělo nemůže efektivně využívat glukózu kvůli inzulínové rezistenci nebo nedostatku inzulínu, mozek vysílá signály, které vás nutí vyhledávat sladké potraviny. 

sladké donuty iZdroj fotografie: Unsplash
Neustálá chuť na sladké může být příznakem diabetu

Ať už je vaše závislost na cukru způsobena cukrovkou či jen pouhým zvykem, nutriční specialista Miho Hatanaka, RDN, doporučuje se přidaným cukrům vyhýbat a konzumovat je skutečně jen ve velmi omezeném množství. Na etiketách potravin jsou přidané cukry obvykle označovány slovy jako glukóza, kukuřičný sirup, cukr, dextróza, maltóza či sacharóza.

Jak se zbavit závislosti na cukru snadno a rychle

Další příznaky cukrovky

Kromě nadýmání a chuti na sladké existuje řada dalších příznaků, které mohou naznačovat cukrovku. Patří mezi ně například častá žízeň a močení, únava, neobvyklé hubnutí, a jak jsme na JakZdravě již zmiňovali také rozmazané vidění. V případě, že vás tyto příznaky trápí, co nejdříve je konzultujte s lékařem. Neléčená cukrovka mívá velmi nepříjemné následky.

Jak jste cukrovku odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články