Ztráta váhy, rozmazané vidění, hlad a žízeň: Může se jednat o diabetes

Cukrovka může mít závažné důsledky, pokud není řádně diagnostikována a léčena. Pokud si všimnete některých z uvedených příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Diabetes mellitus, běžně zvaný cukrovka, je chronické onemocnění, které ovlivňuje, jak tělo zpracovává glukózu, tedy cukr. Existují dva hlavní typy diabetu: typ 1 (autoimunitní onemocnění) a typ 2 (související se životním stylem). Obě tyto formy diabetu mají různé mechanismy vzniku, ale mají několik znaků, které je spojují. U diabetu 2. typu se příznaky rozvíjejí postupně a jejich nástup nebývá tak dramatický jako u DM typu 1. Lékařka Kelly Wood, MD však upozorňuje, že je potřeba tyto příznaky diabetu zavčasu rozpoznat a zahájit adekvátní léčbu.

Rozpoznejte včas příznaky diabetu

O běžných příznacích diabetu jsme na JakZdravě psali již několikrát. Diabetes 1. typu člověka v momentě vzniku velmi rychle ohrozí na životě a příznaky jsou natolik do očí bijící, že prakticky všichni postižení okamžitě vyhledají lékařskou péči. Problém u diabetu 2. typu je v tom, že se příznaky rozvíjejí postupně a lidé je proto často ignorují či podceňují. Lékaři z ClevelandClinic před tímto zavíráním očí důrazně varují. Neléčená cukrovka s sebou totiž nese značné množství komplikací. Zpozornět byste měli v případě, že vás trápí:

  • Ztráta váhy: Náhlá neúmyslná ztráta váhy může být jedním z prvních příznaků diabetu. Tělo nedokáže získat dostatek energie ze sacharidů a začne spalovat tuky a svaly jako záložní zdroje energie.
  • Rozmazané vidění: Rozmazané vidění může být způsobeno vysokou hladinou glukózy v krvi, která může způsobit otoky v oční čočce. 
  • Nadměrný pocit žízně: Pocit neustálé žízně je dalším častým příznakem diabetu. Tělo se snaží zředit vysokou hladinu glukózy v krvi tím, že zvyšuje produkci moči. To vede ke ztrátě tekutin a dehydrataci, což vyvolává neustálou žízeň.
  • Časté močení: Časté močení souvisí s předchozím bodem, tedy neukojitelnou žízní. Tělo se zkrátka snaží přebytečné glukózy zbavit močí, což vede k častějším návštěvám toalety a již zmiňované dehydrataci, nemluvě o ztrátě důležitých minerálů a vitamínů..
  • Vlčí hlad: Někteří lidé s diabetem mohou trpět neustálým pocitem hladu, protože tělo trpí nedostatkem energie.
příznaky diabetu - rozmazané vidění iZdroj fotografie: Depositphotos
I rozmazané vidění může být příznakem diabetu

Diagnóza a léčba je již dnes poměrně snadná

Pokud si všimnete některého z výše zmíněných příznaků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Diagnóza diabetu zahrnuje krevní testy (odběr kapilární krve z bříška prstu a test glykovaného hemoglobinu – HbA1c). Tyto testy pomohou lékaři určit, zda se skutečně jedná o diabetes a jak závažné vaše onemocnění je.

Jedna z nejběžnějších ingrediencí v západní stravě mění geny v mozku, varují vědci. Následkem je cukrovka a obezita

Léčba diabetu se obvykle skládá z kombinace změn životního stylu, jako je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, a léků, jako jsou inzulín nebo perorální antidiabetika. Cílem léčby pak je udržovat hladinu glukózy v krvi v normálním rozmezí a minimalizovat komplikace spojené s diabetem.

Jak jste diabetes rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články