Když tělu chybí vitamíny: Křeče v nohou, vypadávání vlasů a vyrážky na tváři

Když vám chybí vitamíny, tělo vám vysílá signály pomocí příznaků, které si můžete mylně vyložit jako počínající nemoc. Přitom stačí doplnit konkrétní vitamín.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedostatek vitamínů se odborně nazývá avitaminóza. Většinou vzniká z důvodu chudé a jednostranné stravy. Když tělu chybí konkrétní vitamín, nemůže správně fungovat a dá vám to jasně najevo nepříjemnými příznaky. Jak říká dietetička Alina Petre, který vitamín vám konkrétně chybí, dokáže stanovit lékař pomocí krevních testů. Poznat to můžete i podle některých příznaků.

Nedostatek vitamínů z řady B

Nedostatek vitamínů B6, B9 a B12 se může projevovat svěděním kůže a brněním rukou a nohou. Objevuje se také únava, neklid, hormonální nerovnováha a špatná kvalita vlasů a nehtů. Nedostatek vitamínu B1 poznáte naopak podle svalové slabosti a křečí v nohou. Pokud se však objeví bolesti hlavy, pomýšlejte spíš na deficit vitamínu B6. Nejznámější příznak nedostatku vitamínů z řady B je tzv. koutek, kdy dochází k suchosti a praskání okrajů úst.

Nedostatek vitamínů A, D, E, K

Tyto vitamíny jsou rozpustné v tucích, takže při jejich doplňování buďte obezřetní, aby nedošlo k předávkování. Většinou jsou doplňky těchto vitamínů vázány na lékařský předpis. Pokud vám tyto vitamíny chybí, pravděpodobně budete pozorovat vypadávání vlasů a vyrážky na tváři. Doplnit tyto vitamíny je vhodné především potravou – banány, brokolicí, avokády, houbami a malinami.

Nedostatek samotného vitamínu A se projeví na kvalitě vašeho zraku a dásní. Doplnit ho můžete potravinami, jako jsou mrkev, špenát, meloun, paprika, salát, zelený hrášek a mléko. V souvislosti s imunitou jste mohli zaznamenat doplňování vitamínu D během zimních měsíců pomocí kapiček. Dříve se za tímto účelem používal rybí tuk. Nedostatek D vitamínu ovlivňuje jednak imunitu, ale také zvyšuje riziko zlomenin kostí. Pravděpodobně může způsobovat též akné.

Mrkev a dvě sklenice mrkvové šťávy jako doplnění vitamínu A iZdroj fotografie: Pixabay

Nedostatek vitamínu C

Vitamín C je stavební kámen imunity a antioxidant, bez kterého vaše tělo nebude pracovat správně. Jeho nedostatek si často lidé způsobují sami špatným stravováním s nedostatečným příjmem ovoce a zeleniny. Jeho nedostatek poznáte podle toho, že jste často nachlazení, mohou se objevit závratě, trávicí potíže a bolesti kloubů. Nejlépe uděláte, když doplníte vitamín C potravou, třeba petrželí, citrusovými plody nebo paprikami.

Až budete sahat po vitamínových doplňcích, ujistěte se, že je skutečně potřebujete. I užívání vitamínových doplňků stravy má svá pravidla.

Který příznak z nedostatku vitamínů jste už zažili na vlastní kůži?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247
Události247
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
VědaŽivě
VědaŽivě
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz
adbz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům