Nedostatek železa se často projevuje únavou a dušností. Mohou se však přidat i méně typické (a trochu bizarní) příznaky, například chuť jíst hlínu.
Tělo má naštěstí mnoho kompenzačních a obranných mechanismů a s krátkodobým nedostatkem základních živin, vitamínů či minerálů si tak hravě poradí. Z dlouhodobého hlediska jsou však jeho možnosti již velmi omezené a nedostatek důležitých látek začne způsobovat zdravotní problémy. Lékařka Megan Soliman, MD upozorňuje, že v takovém případě je potřeba problém rychle řešit, jinak může dojít k závažným komplikacím.
Železo není nezbytné jen pro krev, ale i pro hormonální rovnováhu
Když se řekne nedostatek železa, lidé si většinou vybaví příznaky, jako je únava či dušnost, protože vědí, že železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, který je nezbytný pro správné zásobení buněk kyslíkem. Pokud se mírný nedostatek železa neřeší, může se rozvinout anémie, o které jsme na JakZdravě psali již mnohokrát.
Tvorba hemoglobinu však není jedinou úlohou železa. Tento minerál je nezbytný i pro hormonální rovnováhu, zdraví buněk a metabolismus bílkovin. Je tedy potřeba jím tělo zásobit v dostatečném množství. Pokud jíte zdravou a vyváženou stravu, nemusíte se o doplňování železa obvykle starat (ačkoli existují výjimky), neberte tedy doplňky stravy, pokud je skutečně nepotřebujete. Nadbytek železa totiž může dle vědeckých výzkumů přispívat k rozvoji rakoviny a srdečních onemocnění.
Děti, těhotné ženy a senioři potřebují železa více
Potřebu železa pokryjete za běžných okolností bez problému stravou. V některých případech však jeho spotřeba stoupá (např. u dětí a seniorů, těhotných žen a žen se silnou menstruací, dárců krve a při některých onemocněních) a je vhodné se zaměřit na konzumaci potravin, které železo přirozeně obsahují. Jedná se například o vejce, hovězí maso, drůbež a ryby, čočku, brokolici či ořechy.
Únava je jedním z typických příznaků nedostatku železa
Lékaři z hematologické společnosti vysvětlují, že únava a nedostatek energie jsou sice typickými příznaky nedostatku železa, ale rozhodně ne jedinými. Velmi často se objevuje také:
- bledost v obličeji
- bledá či žlutá kůže
- dušnost, někdy spojená i s bolestí na hrudi (zejména při aktivitě)
- bolest hlavy, opět zejména při aktivitě
- celková slabost
- zrychlený srdeční tep
- bušení a hučení v uších
- pikofagie (touha jíst led nebo hlínu)
Železo užívejte s vitamínem C
Pokud u sebe pozorujete příznaky, které napovídají, že by se mohlo jednat o nedostatek železa, zajděte si k lékaři na krevní testy, které jeho nízkou hladinu snadno odhalí. Jak jsme již výše zmiňovali, nadbytek železa s sebou nese jistá rizika, proto neužívejte železo, pokud jeho nedostatkem netrpíte. Příznaky mohou také značit jiné onemocnění, které vyžaduje jinou léčbu a železo vaše potíže nevyřeší.
V případě, že se nedostatek železa potvrdí, lékař vám pravděpodobně doporučí užívat nějakou dobu železo ve formě potravinového doplňku, obvykle tablet. Je vhodné je užívat spolu s vitamínem C, který vstřebatelnost železa zvyšuje. Vyhněte se naopak společnému užívání železa s vápníkem či vlákninou. Jak jsme již na JakZdravě psali, některé vitamíny a minerály by se měly užívat s alespoň dvouhodinovým rozestupem, vzájemně se totiž ovlivňují a tělo z nich nezíská zdaleka tolik, jako když rozestup dodržíte.