Lanula je odborný název pro půlměsíčky na nehtech. Podle čínské tradiční medicíny všechno v těle souvisí se vším, proto není divu, že každý prst se pojí k jinému problému.
Bílé půlměsíce na základnách nehtů se odborně nazývají lanuly. Podle tradiční čínské medicíny můžete právě díky lanulám odhalit nemoci a patologické stavy. Na každém prstu může být lanula trochu odlišná. Palec má půlměsíc obvykle největší a na malíčku může chybět. To je normální stav. Kdy zbystřit, se dozvíte dále.
Na každém prstu jinak
Abyste dokázali určit, že se vaše lanula na prstu nezdravě odlišuje od normálu, musíte nejprve vědět, jak mají vypadat, když je v těle všechno v pořádku. Podle webu Healthline pokrývá normální lanula jednu pětinu až čtvrtinu nehtu. Každý prst se podle čínské medicíny vztahuje k jiným vnitřním orgánům, takže patologické změny na jednom z nich může varovat před problémem v konkrétní oblasti.
- Malíček – lanula nemusí být viditelná nebo je viditelná jen minimálně. Malíček je spojen s funkcí ledvin, tenkého střeva a srdce. Zvětšená lanula na malíčku může ukazovat na vysoký tlak.
- Prsteníček – není-li lanula viditelná, signalizuje většinou problémy s trávením.
- Prostředníček – spojuje se s mozkem a kardiovaskulárním systémem. Chybějící lanula často ukazuje na vysoký tlak nebo cévní nemoc.
- Ukazováček – chybějící nebo zmenšená lanula znamená špatné fungování střeva, slinivky nebo chronického onemocnění dýchacích cest.
- Palec – ukazuje stav plic a sleziny. Lanula je největší, ale nesmí zabírat více než čtvrtinu celého nehtu. Výrazně menší je u kuřáků, větší při hypertenzi.
Když lanuly nejsou
Chybějící lanuly na všech prstech mohou značit nedostatek vitamínu B12, poruchu krevního oběhu nebo kolísavý krevní tlak, jak píše také web IndiaTimes. Může se tak projevovat i problém se štítnou žlázou nebo psychické problémy, hlavně neurózy. Pokud se jedná o dítě, nepanikařte. Na dětských nehtech lanuly viditelné nebývají. U některých lidí mohou chybět fyziologicky. Pouze náhlé změny (náhlé zmizení) je třeba považovat za možný signál nemoci. Nejsou to ale jen lanuly, co prozradí stav vašeho zdraví. Kvalita celých nehtů je také rozhodující, jak naše redakce již psala.
Moc velké nebo moc malé
Když lanuly zabírají více než čtvrtinu nehtu, může to znamenat potíže s kardiovaskulárním systémem, poruchu srdečního rytmu nebo nízký krevní tlak. Dále se mohou vyskytovat v souvislosti s nadměrnou fyzickou aktivitou nebo vysoké úrovně stresu.
Malé, sotva viditelné lanuly, mohou upozorňovat na nízký krevní tlak nebo poruchy s oběhem. Také to může znamenat oslabený imunitní systém, špatný metabolismus nebo nedostatek železa a vitamínu B12. Jestliže jsou lanuly navíc výrazně oddělené a jsou na nich proužky, může to být projevem začínající cukrovky.
Když lanuly změní barvu
- Bílé lanuly jsou přirozené a zdravé, zpravidla jsou o několik odstínů světlejší než pokožka.
- Šedé lanuly znamenají únavu, poruchu trávení a možnou poruchu metabolismu.
- Fialové lanuly značí poruchu krevního oběhu a nedostatek kyslíku v orgánech a tkáních. (V případě nedostatku kyslíku mohou být nehtová lůžka namodralá celá.) Doprovodným projevem jsou závratě a bolesti hlavy.
- Růžové až červené lanuly se objevují při nízké fyzické aktivitě a plicních problémech.
- Černé lanuly nejsou obvyklé, o to jsou nebezpečnější. Znamenají otravu těžkými kovy.
Když změní barvu celé nehty, většinou se jedná o žlutou barvu. O tom, co to znamená, jsme psali na JakZdravě dříve.