Únava, afty, infekce močových cest: Může se jednat o kvasinkovou infekci

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem. Pravděpodobně jde totiž o kvasinkovou infekci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kvasinková infekce může velmi snadno narušit váš každodenní život a způsobit vám mnoho obtíží. Nejčastěji toto onemocnění vzniká v důsledku nadměrného stresu a užívání antibiotik, které ničí zdravé bakterie v trávicím traktu. Z dlouhodobého hlediska má pak plíseň velmi nebezpečné dopady na váš organismus, a to podle lékařky Angela Koenig zejména co se týče kožních problémů, potíží s trávením nebo těžkých sezónních alergií. 

Kvasinková infekce a lidské zdraví 

Plíseň v těle může být opravdu nepříjemný problém, kterého se štítí pravděpodobně každý člověk. Bohužel však v některých případech může postihnout i vás, a to zejména ve formě kvasinkové infekce. Ta nejčastěji vzniká v důsledku přemnožení houby zvané Candida, která se nachází v trávicím traktu. Běžně jsou sice její účinky tlumeny zdravou střevní flórou, ovšem v některých případech může začít růst a způsobovat nepříjemné příznaky. 

Tento problém se následně projeví na lidském těle různými způsoby, a to od trávicích potížích až po nepříjemné kožní problémy, jako je vyrážka či alergická skvrna. Přestože může mít Candida takový dopad na lidský organismus, za normálních okolností se nachází v menším množství také v dutině ústní, kde velmi dobře pomáhá vstřebávat živiny a podporuje trávení. Pokud se přemnoží i v této části těla, může se podle webu Healthline přesunout do krevního oběhu a začít vyplavovat do těla toxické látky, které následně naruší střevní stěnu. 

Nejčastější příčiny přemnožení houby Candida 

Candida se obvykle nachází v trávicím traktu a dutině ústní v malém množství, přičemž podporuje řadu tělesných procesů. Před nadměrným růstem ji přitom chrání prospěšné bakterie ve střevech, které udržují rovnováhu celého těla. Pokud však začnete užívat antibiotika, můžete je usmrtit a tím umožnit přemnožení této houby. Podobně tomu může být také v následujících případech: 

Žena u psychologa iZdroj fotografie: Freepik
Stres může způsobit přemnožení nebezpečných plísní v těle
 • pokud jíte stravu s vysokým podílem zpracovaných sacharidů (včetně pečiva a sušenek) 
 • konzumujete velké množství sladkostí, které obsahují cukr (ten kvasinky živí)
 • přeháníte to s alkoholem 
 • užíváte orální antikoncepci
 • jste neustále ve stresu a nedokážete se uklidnit ani před spaním

Pokud se můžete s některým z těchto faktorů ztotožnit, raději se ho pokuste co nejrychleji eliminovat. Na webu JakZdravě jsme také psali o příjemné koupeli, která vyžene veškeré toxiny a plísně z vašeho těla.

Plivněte do vody a zjistěte, zda netrpíte kandidózou. Kvasinkovou infekci pak můžete léčit přírodní cestou

Příznaky onemocnění, kterými se může projevit  

 1. Infekce kůže a nehtů, objevit se může i atletická noha nebo plíseň prstů na nohou.
 2. Pocity únavy a vyčerpanosti, případně také chronická únava.
 3. Trávicí potíže, včetně nadýmání, zácpy nebo průjmu.
 4. Autoimunní onemocnění, jako je Hashimotova tyreoiditida, revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida, lupus, psoriáza, sklerodermie nebo roztroušená skleróza.
 5. Problémy s koncentrací, slabá paměť, hyperaktivita či zamlžená mysl. 
 6. Kožní onemocnění, včetně ekzémů, psoriázy, kopřivky či vyrážky.
 7. Podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost a deprese.
 8. Vaginální infekce, infekce močových cest nebo svědění konečníku.
 9. Těžké sezónní alergie a svědění uší.
 10. Neustálé nutkání jíst cukr.  

Jak se před kvasinkovou infekcí chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články