Už žádná plíseň, už žádná bolest svalů: Příjemná koupel, která vytáhne toxiny z těla

Není snad nic lepšího, než si dopřát dlouhou horkou koupel. Zvlášť když pak z vany vyjdete v mnohem lepším stavu, než v jakém jste do ní vstupovali.

koupel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lázně a koupele mají dlouhou tradici v léčbě mnoha zdravotních obtíží. Do koupelí můžete přidávat různé bylinky, soli či oleje. Lidé také často jezdí do lázní, aby využívali síly jejich minerálních pramenů. Obojí však můžete zkombinovat a dopřát si tak minerální lázeň v pohodlí domova. Stačí, když si připravíte koupel s epsomskou solí. Zbavíte se toxinů, zbavíte se bolestí svalů a klubů a podpoříte zdraví pokožky.

Epsomská sůl vlastně není sůl

Epsomská sůl, která je pojmenovaná podle hořko slaného pramene v anglickém Epsomu, není ve skutečnosti sůl, ale přirozeně se vyskytující čistá minerální sloučenina hořčíku a síranu. Epsomská sůl je již dlouho známá jako přírodní lék na řadu onemocnění, má mnoho pozitivních zdravotních účinků, a své využití našla i v kosmetice, domácnosti a zahradničení.

Koupele v epsomské soli

Studie prokázaly, že hořčík i síran se snadno vstřebávají kůží, takže koupele v epsomské soli jsou snadným a ideálním způsobem, jak těžit ze zdravotních výhod, které epsomská sůl nabízí. Hořčík hraje v lidském těle celou řadu důležitých rolí, včetně regulace aktivity více než 325 enzymů, zmírňování zánětů, napomáhá také funkci svalů a nervů a pomáhá předcházet kornatění tepen. 

Sulfáty zase pomáhají zlepšovat vstřebávání živin, odplavovat toxiny a pomáhají zmírňovat migrenózní bolesti hlavy. Koupele v epsomské soli mají dlouhou tradici a jsou stále velmi oblíbené. Zdravotní účinky zahrnují uvolnění nervového systému, léčbu kožních problémů, včetně plísní, zklidnění bolestí zad a končetin, zmírnění svalového napětí, hojení řezných ran, léčbu nachlazení a překrvení a odvádění toxinů z těla.

Kdo by se měl koupelím v epsomské soli vyhnout

I přes nesčetné zdravotní výhody, i zde samosřejmě existuje několik kontraindikací. Koupelím v epsomské soli by se měli vyhnout těhotné ženy a osoby trpící nějakým kardiovaskulárním onemocněním. Lázeň si odpusťte i v momentě, kdy máte otevřené rány nebo popáleniny.

epsomska sůl ve vaně iZdroj fotografie: iStock
Koupel s epsomskou solí.

Jak připravit koupel s epsomskou solí

Na koupel si vyhraďte dostatečné množství času, ideálně alespoň 40 minut, protože tělo potřebuje minimálně 20 minut na vyloučení toxinů a dalších přibližně 20 minut na vstřebání minerálů z vody. Naplňte vanu teplou vodou tak, abyste se do ní mohli pohodlně ponořit a přidejte epsomskou sůl podle tohoto návodu:

  • Děti do 30 kg: 1/2 šálku (1 dcl) epsomské soli.
  • Děti a dospělí od 30 kg do 50 kg: 1 šálek (2 dcl) epsomské soli
  • Osoby od 50 kg do 75 kg: 1,5 šálku (3 dcl) epsomské soli.
  • Osoby od 75 do 100 kg: 2 šálky (4 dcl) epsomské soli
  • Osoby nad 100 kg: Na každých dalších 25 kg tělesné hmotnosti přidejte 0,5 šálku (1 dcl) epsomské soli.

Tipy na vylepšení koupele s epsomskou solí

Pro zvýšení detoxikačních účinků přidejte do koupele půl šálku (1 dcl) olivového oleje, který je také velmi prospěšný pro pokožku, a to díky obsahu polyfenolů. Můžete také přidat trochu nastrouhaného zázvoru a pálivé chilli papričky, které podpoří pocení a odplavení toxinů.

Během koupele nepoužívejte mýdlo ani sprchové gely, protože by mohly narušit detoxikaci a působení minerálů. Po koupeli 1 až 2 hodiny odpočívejte, nebo ještě lépe, jděte si rovnou lehnout. V případě bolesti kloubů způsobené artritidou nebo revmatismem nezapomínejte na dostatek pohybu, abyste chránili klouby před ztuhnutím.

Na jaké obtíže se vám koupel s epsomskou solí osvědčila?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články