Doma je má úplně každý: Díky běžné surovině zničí navždy křečové žíly

Nezralá rajčata nebo klíčící brambory patří mezi lidové rady, které mají pomoci od křečových žil a metličkových žilek. Vyzkoušet tuto metodu se určitě vyplatí.

Ženské nohy bez viditelných žilek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Křečové žíly mohou v některých případech začínat jako metličkové žilky. Jedná se o malé rozšířené žíly, které jsou pod povrchem kůže, takže jsou okem viditelné, často modré, fialové nebo načervenalé. To bývá problém pro ženy, kterým žilky kazí vzhled nohou. Obvykle bývají neškodné a působí hlavně estetický problém. Zbavit se jich dá pomocí rajčat.

Rajčata jako lék

Podle lidové metody s rajčaty obsahují nezralá zelená rajčata látku solanin, která dokáže vyléčit křečové žíly, včetně metličkových žilek. Solanin se vyskytuje i v klíčících bramborách a v lidovém léčitelství se dříve používal k léčbě kožních nemocí.

Až budete tuto metodu zkoušet, potřebujete skutečně nezralá rajčata. Nakrájejte je na plátky a umístěte je na kůži tam, kde vidíte žilky. Většinou se vyskytují na stehnech a lýtkách. Můžete použít i plátky klíčících brambor, účinek by měl být stejný. Nechte působit na kůži 2-3 minuty. Takto postupujte každý den po dobu deseti dnů.

Rajčata a jejich účinky na kůži

Kromě účinků nezralých rajčat můžete použít tentokrát zralá rajčata jako ochranu před sluncem. Podle webu WebMD funguje lykopen obsažený v rajčatech na podobném principu jako opalovací krém. Nebudete se s nimi ale mazat, normálně je sníte. Sloučeniny v rajčatech ochrání vaše kožní buňky zevnitř. Jak už jsme upozorňovali na JakZdravě, s konzumací rajčat to ale nepřehánějte. Mohly by se vám například zbarvit ruce do oranžova.

Zelená rajčata na tmavém podkladě, některá celá, některá přepůlená iZdroj fotografie: Freepik
Nezralá rajčata vám pomohou porazit metličkové žilky

Kardiovaskulární systém profituje z rajčat

Konzumace rajčat podle webu Health snižuje riziko srdečních onemocnění až o 14 %. Je to dáno hlavně tím, že rajčata redukují cholesterol a triglyceridy, zvyšují HDL (hodný) cholesterol a působí protizánětlivě. Na JakZdravě naše redakce psala o účincích rajčat a dalších potravin proti ateroskleróze.

Babské rady na křečové žíly: Kaštanová tinktura, jablečný ocet či léčba horkou a studenou vodou

Trik s jablečným octem

Existuje také lidová rada, jak zatlačit vystouplé křečové žíly. K tomu se doporučuje namočit kousek vaty do jablečného octa a tímto nacucaným smotkem zatlačit na žíly. Nechte chvilku působit tlak. Opakujte třikrát denně po dobu čtyř týdnů a měl by se dostavit výsledek. Jedná se ovšem o babskou radu, která nemusí mít požadovaný efekt. Pokud vás trápí křečové žíly, pociťujete v nohách bolesti nebo se vám na nohou objevují jiné příznaky, navštivte lékaře a lidovou léčbu odložte na jindy.

K čemu kromě jídla používáte rajčata vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články