Babské rady na křečové žíly: Kaštanová tinktura, jablečný ocet či léčba horkou a studenou vodou

Přesto, že jsou křečové žíly z velké části způsobeny genetikou, lze jim předcházet a dají se i úspěšně léčit. Možností je v současnosti hned několik. Pomoci může i domácí léčba.

zilky i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dle odhadů trápí křečové žíly až 20 % dospělých. Jak vysvětluje specialistka na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., takto poškozené žíly mohou často způsobovat bolest, svědění a další nepříjemné pocity. Křečové žíly se dají odstranit chirurgicky, obtíže, které způsobují můžete zmírnit i nošením kompresních punčoch, jejich dlouhodobé nošení však nebývá příjemné a křečové žíly stejně neléčí. Pokud se však chcete vyhnout nákladným či invazivním procedurám, mohou vám pomoci níže uvedené domácí prostředky.

Domácí léčba křečových žil

Křečové žíly jsou varovným signálem, že krev neproudí správně. Časem může dojít k zánětu křečových žil a komplikacím spojeným s oběhovou nedostatečností. Proto je vhodné zahájit léčbu co možná nejdříve. Pravděpodobně nejznámějším lékem na křečové žíly je mast z měsíčku lékařského. Účinné jsou také přírodní přípravky z kaštanu koňského a dalších rostlin, octové obklady, masáže nohou a střídavé studené a teplé lázně končetin. 

Kaštan koňský na křečové žíly (tinktura, nálev, odvar)

Kaštan koňský je jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin používaných při křečových žilách. Účinné látky v kaštanu zlepšují žilní a lymfatický oběh, zvyšují pružnost cév, působí protizánětlivě a snižují otoky nohou. Předcházejí také komplikacím křečových žil, jako je například tromboflebitida.

kaštany v košíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznivý účinek kaštanu koňského na křečové žíly je způsoben sloučeninami, které obsahuje: escinem, eskulinem a tříslovinami. V lékárnách a obchodech s bylinkami prodávají léky, např. ve formě tablet nebo mastí, které obsahují právě výtažky z kaštanu koňského. Z této rostliny si můžete však i sami doma připravit tinkturu, odvar nebo nálev na křečové žíly.

Tinktura z koňského kaštanu na křečové žíly

Tinkturu z květů kaštanu lze užívat perorálně nebo lokálně.

Složení:

  • hrst sušených květů kaštanu (lze zakoupit v obchodě s bylinkami)
  • 10 nezralých kaštanů (sklizených v červenci)
  • jeden litr vodky
  • sklenice (uzavíratelná)
  • lahve z tmavého skla

Způsob přípravy:

  • Květy rozdrťte, kaštany nasekejte, vše vložte do sklenice, promíchejte a zalijte vodkou.
  • Nechte 14 dní louhovat.
  • Každé dva dny nádobou zatřepejte, aby se obsah dobře promíchal.
  • Po 14 dnech tekutinu přeceďte přes dvojitý kávový filtr a přelijte do čistých lahví, nejlépe z tmavého skla.
  • Skladujte na tmavém místě.

Použití:

Užívejte 10-20 kapek dvakrát denně. Tinkturu můžete použít také k mazání lýtek.

Kaštanový nálev na křečové žíly

Nálev z květů kaštanu koňského se také používá ke zmírnění obtíží. Připravíte jej tak, že 1 polévkovou lžíci sušených kaštanových květů přelijete sklenicí vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Pijte ½ sklenice nálevu 3krát denně po po dobu nejméně jednoho týdne. Poté si dejte několik týdnů pauzu.

Odvar z koňského kaštanu na křečové žíly

K přípravě odvaru potřebujete kůru kaštanu koňského. Je k dostání v obchodech s bylinkami. Jednu lžíci kaštanové kůry zalijte 2 šálky vody a vařte 20 minut na mírném ohni. Po vychladnutí pijte  ½ sklenice odvaru 2x denně po dobu 2 týdnů. Po několika týdnech lze léčbu opakovat.

Ocet na křečové žíly

Na křečové žíly prý zabírá i jablečný ocet. Údajně zlepšuje krevní oběh a čistí tělo od toxinů (pije se nalačno, 1-2 polévkové lžíce zředěné ve sklenici vody). Při lokální aplikaci se na křečové žíly aplikuje neředěný a jemně se vtírá. Používejte dvakrát denně. Bohužel dosud neexistují studie, které by účinnost používání octa na křečové žíly prokázaly.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Masáž křečových žil

Masáž nohou pomáhá zmírnit nepříjemné pocity spojené s křečovými žilami a zlepšuje prokrvení končetin. Masáž by se měla provádět od chodidel až po boky, aby se zlepšil průtok krve. Masáž můžete provádět i na sucho, lepší je však použít masážní olej.

Horká a studená voda na křečové žíly

Dalším způsobem léčby křečových žil je střídání teplé a studené vody a koupání nohou (alespoň do poloviny lýtek) ve slané vodě. Ošetření spočívá v polévání (nebo namáčení) končetin za pomoci teplé vody po dobu 1-2 minut, poté použijte studenou vodou po dobu 30 sekund a postup opakujte zhruba 10-15 minut.

Tato vodoléčba zabraňuje vzniku křečových žil, zlepšuje krevní oběh a snižuje bolest a otoky nohou. Při křečových žilách se však vyhněte horkým koupelím a saunám, protože mohou problém ještě zhoršit.

I při domácí léčbě navštivte lékaře

Ačkoli mohou být výše zmíněné domácí prostředky na křečové žíly užitečné při prevenci křečových žil a zmírnění bolesti a otoků, vždy byste se měli poradit s lékařem, pokud křečové žíly máte. Křečové žíly svědčí o ztíženém průtoku krve a mohou být předzvěstí vzniku nebezpečné hluboké žilní trombózy. Včasným zásahem můžete zabránit i dalším nebezpečným komplikacím, jako je zánět žil nebo plicní embolie.

Co pomáhá na křečové žíly vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články