Populární a tolik oblíbená nízkosacharidová dieta má několik ALE. Kdo je nezná, často se nevědomky dostane do problému

Nízkosacharidové diety jsou oblíbeným způsobem rychlého hubnutí. Otázkou však je, zda jsou skutečně prospěšné. Do jaké míry je tedy vhodné se sacharidů zcela vzdát?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nízkosacharidová dieta je styl stravování, ve kterém jsou významně omezeny sacharidy, například ty ve sladkých potravinách, těstovinách a chlebu. Je naopak bohatá na bílkoviny, tuky a zeleninu. Existuje mnoho různých typů nízkosacharidových diet. Jak vysvětluje výživová specialistka Lizzie Streit, MS, mohou vést ke snížení hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu. Na druhou stranu může vyloučení sacharidů z jídelníčku přinést i zdravotní obtíže. Zde je 7 věcí, které byste měli zvážit, než s nízkosacharidovou dietou začnete.

1. Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie

Přibližně 50 % denní energie by mělo pocházet ze sacharidů. To znamená, že jsou jejím nejdůležitějším zdrojem. Proč? Mozkové a nervové buňky jsou závislé na přísunu glukózy, aby mohly správně plnit svoji funkci. Tyto makroživiny vám pomohou snáze zvládnout dlouhé pracovní dny a náročné tréninky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li mít stálou energii po celý den (včetně méně intenzivních tréninků), zaměřte se na sacharidy, které se tráví pomalu (např. celozrnné obiloviny, oves, luštěniny). Pro rychlé dodání energie před nebo po velmi náročném tréninku (např. dlouhý běh, silový trénink) jsou vynikající rychle stravitelné sacharidy (např. ovoce nebo brambory).

2. Sacharidy jsou nejlepším zdrojem vlákniny

Nejlepšími zdroji vlákniny jsou tzv. komplexní sacharidy, tedy ty, které tělo zpracovává delší dobu. Vláknina je velmi důležitá, protože se díky ní cítíte déle sytí, což vám při jakékoli dietě velmi usnadní práci. Navíc snižuje hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a optimalizuje trávení.

3. Sacharidy vám dodávají sílu ke cvičení

Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo, je více než vhodné se pravidelně věnovat sportovním aktivitám. Pokud si před cvičením dáte jídlo s vysokým obsahem sacharidů, dodají vám tolik potřebnou energii, abyste zvýšenou zátěž zvládli. Po tréninku je vhodné kombinovat sacharidy s bílkovinami v poměru 3:1. Sacharidy jsou totiž důležité pro regeneraci, protože doplňují zásoby glykogenu ve svalech po dlouhém tréninku.

4. Sacharidy jsou bohaté na vitamíny skupiny B

Potraviny bohaté na sacharidy, jako je celozrnný chléb a těstoviny, jsou vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B. Jsou důležité pro metabolismus a vstřebávání sacharidů, bílkovin a tuků, také pro tvorbu červených krvinek. Komplex vitamínů skupiny B zahrnuje thiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), kyselinu pantotenovou (vitamín B5), pyridoxin (vitamín B6), biotin (vitamín B7), folát (vitamín B9) a kobalamin (vitamín B12).

iZdroj fotografie: Freepik

Tyto základní živiny podporují metabolismus a zajišťují dostatek energie. Nacházejí se především v živočišných produktech (maso, mléčné výrobky, vejce), ale také v celozrnných produktech, ovoci a zelenině. Pokud jste vegan, musíte si dát pozor na příjem vitaminu B12, protože v rostlinných potravinách se téměř nevyskytuje. Je proto dobré užívat nějaký potravinový doplněk a poradit se s lékařem.

5. Sacharidy vás činí šťastnými

Jistě jste si všimli, že když ze svého jídelníčku vyřadíte sacharidy, po několika dnech se vám zhorší nálada. Správné množství sacharidů vám může zlepšit náladu a de-facto vás učinit šťastnými. Tato makroživina stimuluje produkci serotoninu v těle a brání vzniku deprese, která bývá s nízkosacharidovou stravou spojována.

6. Sacharidy v ovoci a zelenině jsou plné důležitých živin

Nízkosacharidová dieta vylučuje některé druhy ovoce a zeleniny, které jsou plné živin. Ovoce sice obsahuje fruktózu, ale také vlákninu, důležité vitamíny a minerály, tedy všechny základní živiny, které vaše tělo potřebuje k udržení zdraví.

7. Sacharidy vyvažují vaše jídla

Když už jsme u pestrých jídel, pokud jíte doporučené množství sacharidů, bílkovin a tuků, žijete zdravě a vyváženě. Přísná nízkosacharidová dieta může vést k rychlému snížení hmotnosti, ale neměla by být trvalou změnou ve vašem životě. Vyřazení celých skupin potravin (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny atd.) není dobrý nápad. Vybírejte si zdravé sacharidy, dbejte na doporučené množství a vyhýbejte se zpracovaným potravinám, sladkostem a sladkým nápojům.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nízkosacharidovou dietou?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články