Máte obarvené kalhotky v rozkroku? Prozrazuje to jednu zajímavou věc

Pokud máte tmavé kalhotky v rozkroku odbarvené, na vině není ani prací prášek, pračka či nedostatek hygieny.  Skutečný důvod vás asi překvapí.

Spodní prádlo i Zdroj fotografie: Uživatel Vulvani / Creative Commons / CC BY SA
                   

Zabarvení či odbarvení spodního prádla je noční můrou mnoha žen. Bohužel je tento jev velmi častý a i krásné a drahé spodní prádlo může po pár nošeních skončit v koši, protože se jej jeho majitelky stydí nosit. Na tento jev si před časem posvítilo na svém Twitterovém účtu londýnské Vagina muzeum. Vysvětlení odborníků je pro mnohé obrovským překvapením.

Za odbarvení spodního prádla může pH vagíny

Magazín ČasProŽeny citoval gynekoložku Anne Hendersonovou, která jednoduše vysvětlila, že vybělená skvrna na spodním prádle vlastně indikuje, že prostředí vaší vagíny je zdravé. Ve zdravé pochvě je totiž obvykle kyselejší pH. Jeho správné rozmezí kolísá mezi 3,8 a 4,5 a udržují jej prospěšné bakterie, jako jsou laktobacily. Tím, že je pH kyselejší, chrání citlivé vnitřní prostředí před škodlivými bakteriemi, plísněmi a jinými infekcemi.

Zároveň je však dostatečně kyselé na to, aby tmavé spodní prádlo odbarvilo. Redaktoři AAZdraví zároveň dodávají, že tento jev je běžnější u žen v plodném věku. Mladé dívky a ženy po menopauze mají totiž pH trochu vyšší. Navíc tím, že u nich nedochází k ovulaci, je výtok mírnější a riziko odbarvení prádla je tak nižší. Během ovulace je totiž běžnější trochu intenzivnější výtok.

intimka předejde odbarveni spodního prádla iZdroj fotografie: Freepik
Intimka vám pomůže zabránit nežádoucího odbarvení prádla

Skvrnám můžete částečně předejít

Svou roli hraje také oxidace, jak jsme již na JakZdravě v souvislosti se skvrnami na spodním prádle zmiňovali. Je tedy vhodné spodní prádlo po použití přemáchnout ve vlažné vodě. V období ovulace (nebo i jindy, když je výtok silnější) používejte intimky, tedy malé tenoučké vložky, které zabrání kontaktu kyselého výtoku se spodním prádlem. 

Samozřejmostí by měla být i každodenní výměna spodního prádla, v případě opakovaného nošení je nejen vyšší pravděpodobnost zabarvení, ale také zvýšené riziko infekcí, jak jsme vás před časem na JakZdravě také informovali. Když už hovoříme o věcech, které vnímáme jako samozřejmost, musíme zmínit i každodenní hygienu, ideálně za použití speciálních intimních mycích gelů.

4 typické příznaky překyselení a jak jednoduše obnovit rovnováhu pH, která je pro správné fungování těla klíčová

Nemáte se za co stydět

Na závěr bychom ještě jednou rádi zdůraznili, že odbarvené spodní prádlo je skutečně velmi běžný jev a potýká se s ním téměř každá žena. Nevypovídá vůbec nic o vašich hygienických návycích či (ne)schopnosti si řádně vyprat. Je dáno pouze a jenom přirozeným kyselým výtokem, který je u žen zcela normální, a to obzvlášť v období ovulace.

Zpozornět byste měli pouze v případě, že je výtok extrémně silný, zbarvený či zapáchá, případně je doprovázen svěděním. V takovém případě může značit nějaký zdravotní problém, nejčastěji kvasinkovou infekci, a je vhodné jej konzultovat s gynekologem, který přesně určí příčinu a navrhne možné řešení.

Jak řešíte nežádoucí zabarvení prádla vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články