Únava, svalové křeče a oteklé nohy: Může se jednat o onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je nebezpečný problém, který může mít vážný vliv na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději se vydejte rychle k lékaři.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ledviny jsou párový orgán, který hraje nedílnou roli v lidském zdraví a zastává mnoho tělesných funkcí. Právě díky nim jste schopni vylučovat veškeré toxiny a nečistoty, které se postupem času usadily v krvi – ty by dle odbornice Shannon Johnson jinak mohly ovlivnit celkový stav organismu a vést k rozvoji nebezpečných onemocnění. Je proto důležité být na pozoru před všemi zmíněnými příznaky, protože ve většině případů varují před problémy s ledvinami. 

Otoky nohou, kotníků a rukou

Kromě toxinů pomáhají ledviny odstraňovat také přebytečnou tekutinu. Pokud by náhodou došlo k jejich poškození nebo jiným problémům, tělo by začalo zadržovat více vody, což by mohlo vést k tvorbě otoků kotníků, chodidel a rukou. Tento příznak může rovněž varovat před přicházejícím onemocněním srdce, jako je infarkt myokardu či vysoký krevní tlak nebo problémy s nohama, a proto byste ho neměli v žádném případě ignorovat. 

Poruchy spánku a častá únava 

Pokud ledviny nepracují správně, nedokáží odstranit veškeré toxiny z organismu, což se může projevit i během spánku. Pacienti si nejvíce stěžují na problémy s usínáním – to je mimo jiné velmi nebezpečný problém, protože nespavost zvyšuje pravděpodobnost poklesu funkce ledvin ještě více. Jak také uvádí server MedicalNewsToday, onemocnění může ovlivnit i nervový systém a vést k neustálým křečím. Ty se mohou objevit kdykoli během dne. 

sedící žena držící se za hlavu na povlečeném lůžku iZdroj fotografie: Freepik
Onemocnění ledvin může vést k potížím s usínáním

Bolest hlavy a zápach z úst 

Nemocné ledviny souvisí s poklesem hladiny vitamínu D, který posiluje kosti a imunitní systém. Rovněž v takovém stavu nedokáží produkovat dostatek hormonu erytropoetinu, který hraje roli při tvorbě červených krvinek.

Co způsobuje svalové křeče? Naučte se odhalit jejich příčinu a zvolte správnou léčbu i prevenci

Všechny tyto problémy následně vedou k příznakům, jako je bolest hlavy, celková slabost, psychická nerovnováha a v některých případech také zápach z úst. Na webu Jak Zdravě jsme také psali o oblíbené potravině kardiologů

Jak chráníte své ledviny před problémy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články