Objevují se vám na nohou otisky z ponožek? Ve vašem těle je něco špatně

Pokud se vám na nohou pravidelně objevují hluboké otisky z ponožek, pravděpodobně je něco špatně. Raději se poraďte se svým lékařem, co dělat dále.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud si na sobě často všímáte, že vám po sundání ponožek zůstávají nad kotníky hluboké otisky, pravděpodobně je s vaším tělem něco špatně. Jedná se o typický jev určitých zdravotních problémů, které mohou mít z dlouhodobého hlediska devastující vliv na váš organismus a způsobit rozvoj nebezpečných onemocnění – samozřejmě není řeč o otiscích, které se objevují jednou za čas, po dlouhém nošení bot nebo pokud jsou vaše ponožky příliš těsné. Raději však tento častý jev nikdy nepodceňujte. 

Otisky z ponožek na nohou 

Pravděpodobně jste si už někdy všimli, že vaše ponožky zanechávají po sundání na nohou otisky. Obvykle se tak děje těsně nad kotníky, a to v důsledku toho, že je látka těsná a dlouho nezměnila svou polohu, takže se elastický pásek zaryl do kůže. V takovém případě se nemusí jednat o nijak závažnou záležitost, ovšem pokud se s tímto jevem potýkáte naprosto každý den, mohlo by být vaše tělo v nebezpečí. Nejčastěji mohou být na vině tyto nebezpečné faktory:

Vysoký krevní tlak

Pokud po sundání ponožek pociťujete znepokojivý tlak a objevil se na vašich nohou otok, může být příčinou tohoto problému nadbytek lymfy hromadící se v dolních končetinách nebo vysoký krevní tlak. Obvykle se nejedná o nijak bolestivý problém, nicméně z dlouhodobého hlediska může mít negativní dopad na vaše zdraví a způsobit závažné komplikace, včetně vyššího rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Rozhodně proto neváhejte kontaktovat lékaře a poraďte se s ním, co dále.

Křečové žíly

Pokud je narušena činnost žil v dolních končetinách, váš organismus z nich nedokáže dostatečně rychle vracet krev do srdce, což může vést k bolestivým otokům. Tento stav je jedním ze základních faktorů, které přispívají ke vzniku křečových žil – stopy, které poté za sebou zanechávají ponožky, jsou známkou toho, že je narušen průtok krve zpět k srdci. Je proto důležité, abyste se v případě rozpoznání tohoto příznaku co nejdříve poradili s odborníkem a případně jej začali řešit. 

Obrázek - otok nohou iZdroj fotografie: Depositphotos
Křečové žíly mohou způsobovat otok nohou

Dehydratace

Správná hydratace je základ dobrého zdraví. Pokud na ní dostatečně nedbáte, můžete si tím poškodit cévy, což má za následek hromadění tekutiny v okolních tkáních. To následně může vést k poruše lymfatického systému a dále také k hromadění tekutiny v okolí chodidel a kotníků. Stopy po ponožkách, které se následně v těchto místech objevují, tak poukazují pouze na to, že je vaše tělo dehydratované a chybí mu tekutiny. Rozhodně proto dbejte na správný příjem tekutin každý den (alespoň 2 až 3 litry denně). 

Nežádoucí účinky užívání léků

Některé léky mohou způsobit otoky dolních končetin, a to zejména co se týče antidepresiv nebo léků na vysoký tlak. Podobně tomu je i u antikoncepčních pilulek, které obsahují estrogen, protože ten může přispívat k zadržování vody v těle a následné tvorbě otoků – v tomto případě však otok často zmizí po nočním odpočinku, takže se nemusíte bát. Pokud tomu však tak není, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám poradí, co dělat dále a určí skutečnou příčinu problému. Nepříjemný otok můžete také zmírnit: 

  • snížením množství soli ve stravě
  • vyhýbáním se dlouhému sezení a stání
  • nošením pohodlné obuvi s nízkými podpatky
  • udržováním dobré tělesné hmotnosti

Jak často se potýkáte s otisky na nohou vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články