Pokud na ovoci uvidíte tuto etiketu, raději ho nekupujte. Čísla na ní prozrazují šílené věci

Etikety na ovoci a zelenině mohou prozradit několik důležitých informací, které byste před jejich zakoupením měli vědět. Například i genetickou modifikaci.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ovoce i zelenina jsou oblíbenou svačinou pro každou příležitost. Pokud je máte rádi i vy, měli byste se před jejich zakoupením vždy ujistit, zda jsou pro vás vhodné. Ne totiž každý kus v obchodech pochází z farem, kde byly plody pečlivě pěstovány – naopak většina z nich je dovážena od velkých obchodníků, kteří pro jejich růst používají pesticidy a další chemikálie nebezpečné pro lidské zdraví. Podle webu CityMagazine je proto důležité, abyste před každým nákupem důkladně zkontrolovali etiketu a ujistili se, že jíte vhodný produkt. 

Etikety na ovoci a zelenině 

Nálepky na ovoci a zelenině neslouží pouze ke skenování ceny, ale také vám dokáží poskytnout mnoho dalších důležitých informací, například zda je produkt geneticky modifikován, organický nebo byl vypěstován s pomocí chemických hnojiv. Tyto ukazatele mohou prozradit mnohé o kvalitě daného plodu, a proto byste měli vždy před jejich zakoupením zkontrolovat, jestli jsou pro vás nejvhodnější. Abyste se mohli vždy ujistit, zda vybíráte správně, řiďte se podle níže uvedených informací:  

  • Pokud si na ovoci či zelenině všimnete čtyřmístného kódu, který začíná číslicí 3 nebo 4, znamená to, že je produkt pěstován konvenčním způsobem a může tedy obsahovat zbytečné chemikálie. Například banány jsou téměř vždy označeny číslovkami 4011. 
  • V případě, že si všimnete na produktu pěti čísel, přičemž prvním je osmička, produkt je se vší pravděpodobností geneticky modifikován. Například takový geneticky modifikovaný banán bude mít na sobě číslo 84011. 
  • Pětimístné číslo, které začíná devítkou značí to, že je produkt organický a při jeho pěstovaní nebyly použity žádné pesticidy ani jiné chemikálie. Například tedy bio banány budou označeny číslem 94011 a jedná se tedy o nejlepší volbu, po které můžete sáhnout. 

Poznáte pravý med od falešného? Nenechte se zmást lahví a etiketou

Jak také varuje web SpotrebitelZaKvalitou, v poslední době začaly mnohé obchodní řetězce napíchávat některé druhy ovoce vodou, zejména citrony, aby vypadaly plnější, a zároveň vážily více. V takovém případě nejenže kupujete produkt, se kterým se již zacházelo, ale také za něj kvůli vyšší hmotnosti zaplatíte více peněz. Většinou na to navíc přijdete až u pokladny, kdy vám vyjede účtenka, na které musí být sepsáno, z čeho je daný produkt vyráběn. Dokonce se může stát, že dané ovoce bude obsahovat i chemické regulátory a emulgátory. 

směs zeleniny a ovoce iZdroj fotografie: Freepik
Některé ovoce a zelenina mohou obsahovat mnoho pesticidů a dalších chemikálií

Pozor na nebezpečné pesticidy 

Pesticidy jsou chemické sloučeniny, které mohou mít velmi nebezpečný dopad na lidské zdraví – z dlouhodobého hlediska může jejich konzumace dokonce vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou například vrozené vady, poškození nervů, rakovina a další. Největšímu riziku jsou přitom vystaveny děti, a proto byste se měli raději zaměřit na konzumaci bio potravin. Ty sice stojí více peněz, ale rozhodně vám poskytnou mnohem více živin – a na rozdíl od jejich chemicky upravených verzí vaše zdraví podpoří. 

Pokud nemyjete ovoce před konzumací, děláte obrovskou chybu

Mezi potraviny, které mají často vysoký obsah pesticidů a měli byste je kupovat raději v bio kvalitě, patří zejména: jablka, celer, cherry rajčata, okurky, hrozny, papriky, nektarinky, broskve, brambory, špenát, jahody a kapusta. Pokud si je zakoupíte i přesto, můžete vyzkoušet chemické sloučeniny z jejich povrchu odstranit. Na webu JakZdravě jsme již dříve sdíleli osvědčený návod, jak to udělat správným způsobem. 

Jak si vybíráte ovoce a zeleninu v obchodech vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články