Právě rostou venku: Rychle si natrhejte pampelišky, s tělem dokážou zázraky

Na jaře rozkvétají jako zářivá žlutá sluníčka v trávě a ukrývají v sobě tolik léčivých schopností. Řeč je o pampeliškách, které jsou mnohdy zásadně podceňovány.

Pampeliška s čmelákem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pampelišky jsou v lidovém léčitelství velmi oblíbené. Jestli jste z nich do nynějška jen pletli věnečky, pak je čas využít tuto nádhernou žlutou květinu pro své zdraví. Kromě pampeliškového medu, který je známý, se dá z pampelišek vařit čaj, syrové se dají přidávat do salátů a dá se z nich připravit silná léčivá tinktura.

Pampelišky jako léčivé rostliny

Pampeliška obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, dále antioxidanty a flavonoidy. Proto se dá využít na velké množství nemocí. Co je ale hlavní, posiluje imunitu, snižuje zánět v těle, bojuje s viry a účinkuje proti plísním. Dá se používat k odstranění pih a akné, jak jsme na JakZdravě již psali. Pro močové ústrojí funguje jako desinfekce a pomáhá účinně odstraňovat škodlivé látky z těla, jak potvrzuje také web Healthline.

Pampelišky, jak píše web WebMD, pomáhají také při kloubních onemocněních, dně, psoriáze, ekzému a trávicích obtížích, jako je zácpa, plynatost, plnost po jídle nebo pálení žáhy. Pro jarní detoxikaci je pampeliška jako stvořená. Pro odstranění těžkých kovů z těla je ale lepší červená řepa, jak psala naše redakce dříve.

Pampelišková louka iZdroj fotografie: Freepik
Pampelišky rozkvétají každé jaro. Jen málokdo zná jejich báječné účinky na zdraví.

Jak si připravit tinkturu z pampelišky

Tinktura z pampelišky dodává energii a pročišťuje tělo. Dá se připravit z kořene i z celé rostliny. Skvěle detoxikuje játra i trávicí systém a její příprava není složitá.

Co budete potřebovat?

  • 2-3 rostliny pampelišky na 1 litr alkoholu (případně 10 velkých kořenů)

Domácí lék na detoxikaci jater očistí důležitý orgán od všech toxinů a škůdců. Snadné kroky poslouží lépe než chemie z lékárny

Postup přípravy tinktury:

  1. Rostlinu nebo kořeny pečlivě omyjte a nechte okapat.
  2. Nasekejte na drobné části a vložte do uzavíratelné skleněné nádoby tak, aby byla sklenice do 2/3 plná.
  3. Zalijte alkoholem (použijte vodku, whisky, brandy nebo gin) tak, aby byla sklenice plná asi palec pod okraj.
  4. Nechte stát na tmavém chladném místě aspoň měsíc (nejlépe 6-8 týdnů), občas ji protřepejte.
  5. Hotovou tinkturu přeceďte přes jemné sítko a přelijte do tmavých lahviček s kapátkem.

Aplikace a dávkování:

Obecně se doporučuje půl čajové lžičky dvakrát denně. V případě kožních onemocnění si přidávejte 10 kapek do vody během dne k popíjení. Při poruchách trávení postupujte stejně, ale dávejte si 10 kapek s vodou po hodině, dokud stav neodezní.

Jak používáte pampelišky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články