Už žádné ekzémy, akné, vyrážka a psoriáza: Všechny kožní problémy zničí jediná surovina

Na jaře je potkáte na každém kroku, děti si z nich pletou věnečky. A vy si z nich můžete udělat báječný léčivý čaj nebo si je přidat do salátu. Proč? To hned zjistíte.

Mladá žena s pampeliškami ve vlasech i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pampelišky nejsou plevel. Jedná se o léčivou rostlinu, ze které se dá připravit zdravý čaj. Ten čistí játra, chrání kosti před osteoporózou a pomáhá i proti cukrovce. Když ho použijete zevně, pomůže vám čistit pleť a léčit kožní problémy. Nemusíte z ní připravovat jen čaj, ale také med nebo si ji přidejte do salátu.

Pampeliška jako detox jater

Pampelišky podporují správnou funkci jater, čímž pomáhají k detoxikaci těla, jak píše také web Healthline. Navíc obsahují vitamín K, který posiluje kosti. Hlavně ženy po menopauze jsou ohroženy osteoporózou, proto by se měly zaměřit na potraviny a bylinky, které obsahují vápník a vitamín K.

Antioxidanty a glykémie

Pampelišky stimulují produkci inzulínu. Pampeliškový čaj je tedy pro diabetiky více než vhodný, protože pomáhá regulovat krevní cukr. Navíc je pampeliškový čaj přírodní diuretikum, takže pomůže i v případech, kdy dochází k zadržování vody v těle. Pampeliška navíc chrání buňky před poškozením oxidačním stresem, protože obsahuje velké množství antioxidantů. To může pomáhat proti vzniku některých typů rakoviny. Pampelišky dokonce pomohou i na gynekologické problémy, jak naše redakce již v minulosti psala.

Čaj dolévaný z konvičky do šálku iZdroj fotografie: Pixabay
Pampeliškový čaj léčí kožní problémy. Samotnou šťávu z pampelišek lze použít i zevně.

Pampeliška a kůže

Mléko, které obsahují pampelišky, sice zanechává fleky na kůži, je ale úžasně léčivé. Má protiplísňové a antibakteriální účinky, odpuzuje hmyz a zklidňuje podrážděnou kůži. Doporučuje se na různé typy kožních potíží, hlavně na akné nebo ekzém, vyzkoušet ho mohou i lupénkáři. Na JakZdravě jsme doporučovali i další recept z přírodních zdrojů, který může lupénkářům ulevit.

Čas natrhat pampelišky: Čaj z nich podpoří zdraví jater i zažívacího ústrojí

Vláknina v pampeliškách

Pampelišky jsou vhodné do salátů, protože obsahují velké množství vlákniny. Ta pomáhá trávit a zasytit. Dieta bohatá na vlákninu také pomáhá hubnout, snižuje riziko vzniku cukrovky a srdečních chorob. Také může pomáhat zabránit vzniku dráždivého tračníku. V případě pampelišek se vyhnete také ledvinovým kamenům, jak prozradil web MedicalNewsToday.

Jak konzumujete pampelišky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články