Čas natrhat pampelišky: Čaj z nich podpoří zdraví jater i zažívacího ústrojí

Pampeliška může zahrádkářům vadit. Ovšem není od věci si nějakou na zahrádce ponechat a připravit si čaj, který zklidní zažívací potíže a pomůže předcházet infekcím močových cest.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnoho lidí považuje pampelišku za plevel, který kazí krásný trávník. Avšak skutečnost, že se používá v lidovém léčitelství už nějakou dobu, by vás měla přesvědčit, abyste si alespoň nějaké na své zahradě nechali. Nejčastějším způsobem využití pampelišky v rámci domácího léčitelství je příprava čaje. Ten se může připravovat buďto z listů rostliny nebo z jejích pražených kořenů. Lékařka a profesorka Debra Rose Wilson, Ph.D. popisuje, že pampeliškový čaj může posloužit jako přírodní náhražka kávy, podpořit zdraví jater i zklidnit zažívací potíže.

Pampeliškový čaj podpoří zdraví jater i sníží množství vody v těle

Kořen pampelišky je již od pradávna používán v lidovém léčitelství jako jaterní tonikum. Aktuálně se začíná ukazovat, že je to částečně způsobeno jeho schopností zvýšit tok žluči. Prospěšné pro funkci jater jsou také polysacharidy obsažené v pampelišce. Aktuálně se předpokládá, že čaj z kořene pampelišky může být nápomocný při detoxikaci jater a také zmírňovat příznaky onemocnění jater. Pampeliškový čaj působí jako diuretikum a zvyšuje tvorbu moči. Tudíž pokud máte pocit, že jste nafouklí, tak vám čaj z pampelišky poskytne úlevu.

Zastoupí i kávu a pomůže s hubnutím

Jako náhražka kávy se používá kořen pampelišky. Je možné tento produkt najít i v obchodech se zdravou výživou. Ale problém není ani vlastní sklizeň a výroba. Je nutné mít jistotu, že pampeliška není ošetřena žádným chemickým přípravkem. Ideální je použití kořenů mladých pampelišek, které se praží do tmavé barvy. A následně je příprava stejná jako u kávy. Pampeliška má schopnost inhibovat pankreatickou lipázu, což je enzym uvolňovaný při odbourávání tuků. Tudíž se čaj z pampelišky jeví jako vhodná cesta k podpoře hubnutí.

caj-diuretikum-pampeliska iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže zklidnit zažívací potíže i předcházet infekci močových cest

Čaj z kořene pampelišky se pyšní i pozitivními účinky na trávicí systém. Historicky se používá ke zlepšení chuti k jídlu, zklidnění drobných trávicích potíží a také zmírnění zácpy. Jako potenciálně slibné se jeví i protirakovinné účinky pampeliškového čaje. Extrakt z kořene způsobuje buněčnou smrt rakovinných buněk, aniž by ovlivnil nerakovinné buňky. Nejvhodnější využití pampelišky v boji proti infekcím močových cest je ve spojení s bylinou uva ursi. Ta má totiž antibakteriální vlastnosti a pampeliška zase pomáhá díky zvýšenému močení.

Z čeho všeho a jak udělat pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj je skvělý díky svým účinkům, ale také proto, že lze pampelišku snadno najít a následně čaj uvařit. Jako jediný problém se jeví případné ošetření rostliny nějakými chemikáliemi. Ideální je sklizeň mladých rostlin. K přípravě čaje je možné využít květy, listy i kořeny. Ať tak či tak, nejprve rostlinu očistěte. Květy a listy nechte 15 až 20 minut louhovat v horké vodě. Kořeny nakrájejte na malé kousky a dejte do trouby asi na 2 hodiny na vysokou teplotu. Následně použijte 1 až 2 čajové lžičky a nechte v horké vodě po dobu 10 minut.

Jak využíváte pampelišku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články