Čas natrhat pampelišky: Čaj z nich podpoří zdraví jater i zažívacího ústrojí

Pampeliška může zahrádkářům vadit. Ovšem není od věci si nějakou na zahrádce ponechat a připravit si čaj, který zklidní zažívací potíže a pomůže předcházet infekcím močových cest.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnoho lidí považuje pampelišku za plevel, který kazí krásný trávník. Avšak skutečnost, že se používá v lidovém léčitelství už nějakou dobu, by vás měla přesvědčit, abyste si alespoň nějaké na své zahradě nechali. Nejčastějším způsobem využití pampelišky v rámci domácího léčitelství je příprava čaje. Ten se může připravovat buďto z listů rostliny nebo z jejích pražených kořenů. Lékařka a profesorka Debra Rose Wilson, Ph.D. popisuje, že pampeliškový čaj může posloužit jako přírodní náhražka kávy, podpořit zdraví jater i zklidnit zažívací potíže.

Pampeliškový čaj podpoří zdraví jater i sníží množství vody v těle

Kořen pampelišky je již od pradávna používán v lidovém léčitelství jako jaterní tonikum. Aktuálně se začíná ukazovat, že je to částečně způsobeno jeho schopností zvýšit tok žluči. Prospěšné pro funkci jater jsou také polysacharidy obsažené v pampelišce. Aktuálně se předpokládá, že čaj z kořene pampelišky může být nápomocný při detoxikaci jater a také zmírňovat příznaky onemocnění jater. Pampeliškový čaj působí jako diuretikum a zvyšuje tvorbu moči. Tudíž pokud máte pocit, že jste nafouklí, tak vám čaj z pampelišky poskytne úlevu.

Zastoupí i kávu a pomůže s hubnutím

Jako náhražka kávy se používá kořen pampelišky. Je možné tento produkt najít i v obchodech se zdravou výživou. Ale problém není ani vlastní sklizeň a výroba. Je nutné mít jistotu, že pampeliška není ošetřena žádným chemickým přípravkem. Ideální je použití kořenů mladých pampelišek, které se praží do tmavé barvy. A následně je příprava stejná jako u kávy. Pampeliška má schopnost inhibovat pankreatickou lipázu, což je enzym uvolňovaný při odbourávání tuků. Tudíž se čaj z pampelišky jeví jako vhodná cesta k podpoře hubnutí.

caj-diuretikum-pampeliska iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže zklidnit zažívací potíže i předcházet infekci močových cest

Čaj z kořene pampelišky se pyšní i pozitivními účinky na trávicí systém. Historicky se používá ke zlepšení chuti k jídlu, zklidnění drobných trávicích potíží a také zmírnění zácpy. Jako potenciálně slibné se jeví i protirakovinné účinky pampeliškového čaje. Extrakt z kořene způsobuje buněčnou smrt rakovinných buněk, aniž by ovlivnil nerakovinné buňky. Nejvhodnější využití pampelišky v boji proti infekcím močových cest je ve spojení s bylinou uva ursi. Ta má totiž antibakteriální vlastnosti a pampeliška zase pomáhá díky zvýšenému močení.

Z čeho všeho a jak udělat pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj je skvělý díky svým účinkům, ale také proto, že lze pampelišku snadno najít a následně čaj uvařit. Jako jediný problém se jeví případné ošetření rostliny nějakými chemikáliemi. Ideální je sklizeň mladých rostlin. K přípravě čaje je možné využít květy, listy i kořeny. Ať tak či tak, nejprve rostlinu očistěte. Květy a listy nechte 15 až 20 minut louhovat v horké vodě. Kořeny nakrájejte na malé kousky a dejte do trouby asi na 2 hodiny na vysokou teplotu. Následně použijte 1 až 2 čajové lžičky a nechte v horké vodě po dobu 10 minut.

Jak využíváte pampelišku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům