Když se to přehání s pitím vody: Následkem je onemocnění jater i problémy s ledvinami

Dehydratace je nebezpečná a přehnaná hydratace jakbysmet. Obojí vás může snadno zabít. Pijte tedy dostatečně, ale s mírou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pití vody je nezbytné pro udržení zdraví a normálních tělesných funkcí. Pokud nepijete vody dostatek, může dojít k dehydrataci, která je velmi nebezpečná. Jak ale vysvětluje lékařka Angela M. Bell, MD, i nadměrné množství vody může mít nepříznivé účinky a vést k řadě zdravotních problémů, včetně onemocnění jater a problémů s ledvinami.

Pijte hodně, ale ne příliš

Obecně se doporučuje pít cca 2 litry vody denně. Jak jsme již ale na JakZdravě vysvětlovali, skutečné množství vody, které vaše tělo potřebuje se odvíjí od mnoha faktorů, včetně věku, zdravotního stavu, fyzické aktivity i okolní teploty. Pokud fyzicky pracujete v horku, je logické, že vaše tělo bude vyžadovat více tekutin, než když pracujete v klimatizované kanceláři. Nedostatek tekutin může mít množství následků, včetně těch fatálních, jak jsme na JakZdravě již také popisovali.

Co když ale dojde k opačnému problému? Tedy, že budete pít vody až moc. I tento extrém je velmi nebezpečný. Mezi možné následky nadměrného pití vody patří:

  • Hyponatremie: Příliš velké množství vody může naředit krev natolik, že se výrazně sníží hladina sodíku v krvi. Tento stav se nazývá hyponatremie a může způsobit závratě, nevolnost a v extrémních případech i záchvaty nebo dokonce kóma.
  • Zatížení ledvin: Nadbytek vody může zvýšit zátěž na ledviny, protože musí jet na plné obrátky, aby zvládly nadbytečné tekutiny odstranit. To může zvýšit riziko vzniku onemocnění ledvin.
  • Onemocnění jater: Příliš velké množství vody zvyšuje i zátěž na játra, protože musí zpracovat větší objem tekutiny. To následně zvyšuje riziko vzniku jaterních onemocnění, jako je například cirhóza jater.
sklenice vody iZdroj fotografie: iStock
Málo i moc vody škodí. Pijte dostatečně, ale nepřehánějte to.

Vše se pozná na moči

Pokud pijete málo vody, je vaše moč tmavá a močíte málo. Pokud je moč de facto bezbarvá, znamená to, že pijete až moc. Rozvíjející se hyponatremie se poté projevuje: 

  • nevolností a zvracením
  • bolestmi hlavy (v důsledku tlaku na mozek)
  • zmateností nebo dezorientací
  • ospalostí

Je opravdu nutné dodržovat pitný režim? Jednoduchá rovnice prozradí, jaký je váš ideální příjem tekutin

Smrt z nadměrného množství vody je u zdravých jedinců poměrně vzácná, ale může se to stát. Dle vědců by měli být v tomto ohledu opatrní obzvláště sportovci. Pokud pijete nadmíru a začnete na sobě pozorovat výše zmíněné příznaky, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Otok mozkových buněk v důsledku hyponatremie totiž naruší funkce vašeho centrálního nervového systému. Bez léčby můžete dostat záchvaty, upadnout do kómatu a nakonec zemřít.

Kolik vody denně vypijete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články