Únava, suchá kůže, tmavá moč, bolesti hlavy: Pravděpodobně pijete málo vody

Říká se, že když vás něco trápí, měli byste vypít sklenici vody. Nedostatek vody totiž způsobuje nejrůznější obtíže – od bolestí hlavy až po zácpu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Současný uspěchaný životní styl může mimo jiné vést k nízkému příjmu vody, což má mnoho nepříjemných důsledků pro vaše zdraví. Nutriční specialistka Amy Richter, RD upozorňuje, že pokud pociťujete únavu, bolesti hlavy nebo vás trápí suchá kůže či zácpa, může to být varovný signál, že přijímáte nedostatek tekutin.

10 varovných signálů, že tělo trpí nedostatkem vody 

Nedostatek tekutin se může projevovat mnoha nepříjemnými symptomy. Zdravotní sestra Cynthia Cobb varuje, že pokud budete dlouhodobě dehydratovaní, mohou se objevit i závažné komplikace, jako je selhání ledvin, záchvaty či snížení objemu krve, které může mít i fatální následky. Věnujte proto následujícím příznakům pozornost:

1. Únava

Pokud se cítíte unavení i po dostatečném spánku, může to být způsobeno nedostatkem vody. Voda je klíčová pro transport živin a kyslíku k buňkám, její nedostatek tak logicky ovlivňuje i hladinu energie. 

2. Suchá kůže

Kůže je největším orgánem těla a je velmi náchylná k dehydrataci. Nedostatek vody může zapříčinit suchou a šupinatou kůži, což vede ke ztrátě elasticity a mladistvého vzhledu.

3. Tmavá moč a méně časté močení

Tmavá moč je často příznakem koncentrované moči, což může být způsobeno právě nedostatkem tekutin. Ruku v ruce s tmavou močí jde i její snížené množství. Dospělí by měli močit 4-5krát denně. Pokud močíte méně, může to být příznakem dehydratace.

4. Ztráta elasticity kůže

Dehydrataci lze také poznat stisknutím kůže. Pokud se rychle vrátí do normální polohy, jste pravděpodobně v pořádku. Když však zůstane stlačená, mohlo by to být znamení, že tělo potřebuje více vody.

bolest hlavy nedostatek tekutin iZdroj fotografie: Freepik
Nedostatek tekutin se může projevit i bolestmi hlavy

5. Bolesti hlavy

Dehydratace může ovlivnit mozkovou tkáň, což způsobuje bolesti hlavy. Než sáhnete po přášcích na bolest, vypijte velkou sklenici vody.

6. Hlad

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Někdy může pocit hladu znamenat skutečně jen skrytou žízeň. Vypijte proto nejprve sklenici vody a pak teprve sáhněte po jídle.

7. Sucho v ústech

Sucho v ústech je jasným signálem, že byste se měli napít. Ztráta tekutin vede k vyšší koncentraci soli.

8. Zapáchající dech

Jedním z méně známých příznaků dehydratace je zápach z úst. Nedostatek vody totiž narušuje funkci slinných žláz, což právě může vyvolat nepříjemný pach z úst.

9. Závratě

Dehydratace může způsobit závratě, protože tělo nepracuje správně.

10. Zácpa

Voda je pro správné fungování střev klíčová. Dehydratace totiž může vést k tvrdé stolici a zácpě.

Zvyšte příjem vody

Obecně se doporučuje vypít alespoň 2 litry tekutin denně – ovšem v závislosti na okolní teplotě, stavbě těla i fyzické činnosti může být potřeba vody diametrálně odlišná. Na JakZdravě jsme vám již radili, jak dostatečný příjem vody vypočítat, nutno však podotknout, že většina lidí by měla pít více. Mohlo by vám pomoci i dodržování dvou jednoduchých zásad:

Přehnaná hydratace: Může vést k onemocněním jater i problémy s ledvinami

  • Pijte pravidelně: Vytvořte si pravidelný režim pití. Nastavte si připomínky nebo používejte aplikace na sledování svého pitného režimu. Zároveň se snažte pít hlavně vodu, případně bylinné čaje a vyhněte se přebytečnému příjmu slazených nápojů a alkoholu
  • Jezte více ovoce a zeleniny: Konzumujte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, melouny a pomeranče.

.

Jak si hlídáte dostatečný příjem vody vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články