Chodíte často po kávě na záchod? Je to vážné, tohle byste měli vědět

Pokud po kávě cítíte nutkavou potřebu navštívit toaletu, je to zcela normální. Zpozornět byste měli jen v některých případech, například při křečích a průjmu.

káva v hrníčku i Zdroj fotografie: Unsplash.com
                   

To, že se vám chce po kávě na toaletu, je naprosto běžný jev. Lékaři z HoustonMetroUrology vysvětlují, že káva jednak působí jako diuretikum, také však urychluje pohyb střev. V některých případech vás však může návštěva toalety po vypití kávy upozornit na možný zdravotní problém. Je-li vyměšování spojeno s průjmem či bolestmi, navštivte lékaře.

Káva je silné diuretikum

Káva má poměrně silný diuretický účinek. Kofein totiž významně ovlivňuje proces hydratace, a když pijete kávu, tělo vysílá signály do hypofýzy (podvěsek mozkový), který inhibuje produkci hormonu ADH. To způsobí mimo jiné to, že ledviny nevstřebávají vodu a logicky se tak zvýší vylučování močí. A přesně z tohoto důvodu musíte po požití kávy močit.

Uroložka Rena Malik, MD dodává, že ona nutkavá potřeba močit je dána kofeinem, který dráždí močový měchýř. Ten se začne stahovat a vy pocítíte náhlou a neodkladnou potřebu jít močit. Takže nejen, že potřebujete po kávě vyloučit přebytečnou vodu, ale musíte ji vyloučit téměř okamžitě.

Káva má také laxativní účinky

Kromě nucení na močení vyvolává káva také nutkání ke stolici. Káva je totiž přírodním projímadlem. Obsahuje kyseliny, které zvyšují hladinu hormonu gastrinu, který stimuluje mimovolné stahy svalů v žaludku a rozpohybovává střeva. Střevní peristaltika se zvyšuje i u kávy bez kofeinu, takže jde skutečně o kyseliny obsažené v kávě a ne o kofein jako takový. 

Čekanková káva pobláznila Česko. Zdravá alternativa pomáhá s hubnutím a trávením. Střeva udržuje pěkně v chodu

Káva navíc zvyšuje uvolňování cholecystokininu, dalšího hormonu, který hraje klíčovou roli v procesu trávení a kombinace těchto látek vyvolává onu nutkavou potřebu návštěvy toalety. Pokud pijete kávu dlouhodobě a ve větším množství, může být tělo již zvyklé a potřeba není tak naléhavá nebo nemusíte nutkání pociťovat vůbec. U nepijáků kávy se však může dostavit již v řádu minut po požití šálku kávy.

Pokud máte po kávě průjem, měli byste zpozornět

Gastroenteroložka Christine Lee, MD vysvětluje, že zatímco rychlejší peristaltika a potřeba návštěvy toalety po vypití kávy je naprosto běžný jev, pokud vás během půl hodiny po šálku kávy přepadne průjem, neměli byste ho ignorovat. Obzvláště tehdy, pokud si do kávy přidáváte smetanu či mléko. 

po kávě na toaletu iZdroj fotografie: Freepik
Nutkání na močení či stolici je po kávě normální, průjem nikoli

Na vině totiž může být nesnášenlivost laktózy, která je u mnoha lidí dlouho nerozpoznaná. Kyseliny v kávě společně s laktózou vyvolají nutkavou potřebu na toaletu a laktóza jako taková způsobí průjem, křeče či jiné zažívací obtíže. Pokud vás tyto problémy trápí pravidelně, rozhodně je konzultujte s lékařem.

Na kávu rozhodně nezanevírejte

To, že potřebujete zajít po kávě na toaletu, je zcela normální. Ztracenou tekutinu doplňte jednoduše vypitím sklenice vody, a pokud pijete kávu v přibližně stejnou dobu (například hned po ránu) přispějete tak k pravidelnému vyprazdňování, což také není na škodu.

Káva při správné konzumaci může prodloužit život o desítky let. Podle odborníků je jedním z nejzdravějších nápojů světa

O kávě se také dlouhou dobu vedly diskuze, zda je pro tělo přínosem či nikoli. V tuto chvíli je názor vědecké obce takový, že umírněná konzumace kávy je rozhodně zdravá. Z vědeckých výzkumů například vyplynulo, že káva dokáže chránit před rakovinou prsu, jak už jsme vás na JakZdravě informovali. 

Škodlivé nejsou ani přísady do kávy, jako je skořice či jiná koření. Například káva s kardamomem bojuje proti zánětům a podporuje zdraví střev, jak jsme na JakZdravě také zmiňovali. Ke kávě se skvěle hodí i hřebíček, nové koření či muškátový oříšek. Zpestříte tak chuť kávy a dodáte jí další příznivé vlastnosti.

Jaký účinek má káva na vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články