Co způsobuje pocit zalehlých uší: Může jít o nahromaděný ušní maz, ale také zánět vedlejších nosních dutin

Pokud vás soustavně trápí pocit zalehlých uší, měli byste co nejdříve zjistit příčinu problému a zahájit včasnou léčbu. Úlevu můžete získat již během několika minut.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pocit zalehlých uší je nepříjemný problém, který však ve většině případech není nijak závažný. Postihnout může lidi všech věkových kategorií a nejčastěji se projevuje špatným vnímáním zvuku, což může být v každodenním životě poměrně náročné. Mezi jeho typické příčiny patří především cestování letadlem, potápění se a horská turistika – pokud se však objevuje s horečkou nebo bolestí, mohlo by se podle lékařky Nicole Leigh Aaronson jednat o závažnější onemocnění. Je proto důležité, abyste co nejdříve zjistili jeho příčinu.

1) Hromadění ušního mazu

Mazové a ceruminózní žlázy ve zvukovodu nepřetržitě produkují ušní maz, který běžně bývá tekutý, ale časem se může smísit s dalšími látkami, jako jsou odumřelé buňky nebo prach, a ztuhnout. To může vést k selhání jeho samovolného odstraňování a následnému zachycení, což způsobuje pocit zalehlých uší nebo dokonce svědění a zvonění v uších. V tomto případě byste si měli dát pozor také před používáním ušních tyčinek, protože jimi můžete zatlačit sekret ještě více do hloubky a problém zhoršit. 

2) Voda v uších

Voda se může dostat do vašeho zvukovodu při sprchování, plavání v bazénu nebo potápění na pláži. Obecně platí, že tato tekutina snadno vtéká a vytéká do různých otvorů, aniž by způsobovala nepříjemné pocity – u některých lidí však může dojít k zachycení kapek a následnému zacpání uší. Ve většině případů se voda samovolně uvolní během několika minut (můžete udělat rychlé pohyby hlavou nebo vyvinout do uší tlak). Problém byste ovšem neměli nikdy podceňovat, protože zvyšuje riziko vzniku plaveckého ucha. 

3) Změna tlaku

Cestování letadlem a horolezectví mohou způsobit dočasné ucpání uší. Tento jev je důsledkem toho, že Eustachova trubice nedokáže vyrovnávat nebo kompenzovat výměnu tlaků mezi okolím a středním uchem (k něčemu podobnému dochází u lidí, kteří se potápějí do velkých hloubek). Pocit zalehlých uší může v tomto případě trvat klidně i několik minut, než se tělo přizpůsobí – v některých případech se také může objevit výšková nemoc, která se vyznačuje bolestí hlavy, závratěmi, nevolností, ospalostí a dušností.

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Běžné nachlazení a alergická rýma

Nachlazení je běžná virová infekce nosu a krku, při které dochází k ucpání horních cest dýchacích – tento problém může bránit odchodu sekretu a zvyšovat tak tlak, což vede k pocitu ucpaného nosu a uší. V tomto případě se však jedná o onemocnění, které budete muset vydržet – většinou však odeznívá během několika dnů až dvou týdnů. Mezi jeho další příznaky patří především kýchání, slzení očí, ucpané uši, výtok z nosu a svědění nosu a krku.

5) Zánět vedlejších nosních dutin

Zánět vedlejších nosních dutin je další běžný problém, který může způsobovat pocit zalehnutých uší. Jedná se o onemocnění, během kterého dochází k překrvení a nahromadění hlenu, což vede ke zvýšení tlaku v dýchacích cestách. Mezi další příznaky zde patří především ucpaný nos, bolest v obličeji, bolest hlavy, kašel a rýma. Ve většině případů zánět vedlejších nosních dutin po několika dnech sám od sebe zmizí, takže nevyžaduje ani odbornou léčbu.

Jak často se s pocitem zalehlých uší potýkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články