Spálený jazyk: Bolest zmírní cukr, pomáhá i obklad z heřmánkového čaje

Spálený jazyk je velmi častý. Stačí chvilka nepozornosti a nepříjemná palčivá bolest je na světe. Pomoci vám mohou i prostředky, které naleznete v každé domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

K popálení jazyka obvykle dochází po jídle nebo pití něčeho příliš horkého. Mírná popálenina je sice nepříjemná, ale nakonec se zahojí. Pokud je popálení vážné, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Jak vysvětluje lékařka Judith Marcin, M.D., v některých případech můžete mít pocit pálení na jazyku, aniž by se jednalo o skutečnou popáleninu. Může se jednat o syndrom pálení v ústech, který je známý také jako idiopatická glosopyróza. V takovém případě je také vhodná návštěva lékaře.

První pomoc při popálení jazyka

Standardní první pomoc při popáleninách může fungovat i při popálení jazyka, ačkoli vzhledem k tomu, že se jedná o jazyk, některá léčiva zkrátka není možné použít. Mírně spálený jazyk není nebezpečný, ale způsobuje spoustu nepříjemných pocitů. Ulevte si od bolesti pomocí několika jednoduchých opatření:

  • Studená voda: První věcí, kterou musíte udělat, je jazyk zchladit. Převalujte studenou vodu v ústech (nepolykejte ji hned), tím spáleninu ochladíte, zklidníte bolest a odplavíte z rány bakterie a zbytky jídla. 
  • Led: Pokud nebojujete s citlivostí zubů, vezměte si do úst několik kostek ledu a několik minut je tam nechte. Abyste předešli omrzlinám, je vhodné v ústech smíchat vodu a led. 
  • Pozor na pálivá jídla: Prvních pár dní se snažte vyhnout kořeněným, kyselým a horkým jídlům. Také čaj i kávu nechte před konzumací zchladnout.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí prostředky na popálený jazyk

Kromě studené vody, můžete na spálený jazyk použít některá volně prodejná léčiva, jako je například panthenol v rozpustných tobolkách nebo speciální gely, které můžete bezpečně v dutině ústní použít. Lidé však obvykle tyto přípravky nemají po ruce, když k popálení dojde. Výrazně ulevit vám však může i několik věcí, které doma, v práci či restauraci pravděpodobně bez problémů naleznete:

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popálené místo posypte cukrem

Ačkoli se to může zdát zvláštní, cukr na popáleniny jazyka opravdu pomáhá. Ačkoli účinnost této metody nebyla nijak vědecky prokázána, mnoho lidí tvrdí, že skutečně funguje. Cukr totiž podporuje hojení a navíc je ve vysokých koncentracích pro některé bakterie toxický, takže sníží možnost zánětu. 

Poté, co si vypláchnete ústa studenou vodou si na jazyk nasypte cukr. Ten se rozpustí a poté zmírní bolest, pálení a necitlivost jazyka. Místo cukru můžete použít med, který bude mít ještě lepší antibakteriální účinek. 

Používejte antibakteriální ústní vodu

Vyčistí vám ústa, odstraní bakterie a příznivě ovlivní rychlejší hojení jazyka. Dejte si jen pozor na silné dráždivé ústní vody, které by mohly problém ještě zhoršit. Je také dobré naředit ústní vodu obyčejnou vodou.

Heřmánkový čaj na obklady

Uvařte si heřmánkový čaj a nechte jej zchladnout. Naberte si ho do úst a nepolykejte ho, převalujte jej na jazyku stejně jako studenou vodu bezprostředně po popálení.

Nezapomeňte jazyk nedráždit

V důsledku popálení se vám na jazyku mohou objevit puchýřky, ale nepropichujte je a nemačkejte. Mohlo by to vést k vážným infekcím. Buďte trpěliví a počkejte několik dní, než se jazyk zcela zahojí. V průběhu této doby jezte spíše nevýrazná jídla, ideálně vlažná a kašovitá.  

Co dalšího byste na popálený jazyk doporučili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články