Poradíme, jak se jednou provždy vypořádat s přejídáním

Tento problém může potkat každého z nás. Existuje několik důvodů, proč se přejídáme. Často to bývá kvůli stresu. Někteří lidé to dělají z nudy. Jiní zase proto, že se nesprávně stravují a jejich tělo postrádá potřebné živiny. Je důležité zjistit, proč to děláte i vy sami.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Objevit spouštěč je prvním krokem k tomu, se tohoto zlozvyku zbavit jednou pro vždy. Poradíme vám osvědčené postupy, jak s přejídáním bojovat.

Nevynechávejte jídla

Jíme, protože máme hlad. Pokud ale jdete na večeři a jedli jste naposledy ráno, je jasné, že toho sníte mnohem víc. Pokud totiž tělo strádá, bude chtít potřebné živiny rychle doplnit při první příležitosti. Spousta lidí ráno nemá čas snídat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Přejídání je velmi špatným i nebezpečným zlozvykem

Přitom snídaně je důležitá. Díky ní budete na celé dopoledne zasycení a tělo bude mít z čeho čerpat energii. Lidé, kteří ráno snídají, mají menší chutě na sladká a nezdravá jídla, kterými někdy rychle zaháníme hlad. Co zařadit do zdravé snídaně?

– obilniny (celozrnné pečivo, cereálie)
– protein (vajíčka, libové maso, oříšky)
– mléčné výrobky (nízkotučné mléko či sýr, jogurty)
– ovoce a zeleninu (pokud nejste fanda ovoce a zeleniny, zkuste si udělat smoothie)

Opravdu máte hlad?

Pokud jíte pravidelně, ale přesto máte pocit hladu, něco není v pořádku. Zeptejte se sami sebe, zda máte opravdu hlad. Možná je problém někde jinde.

Zkuste například vypít sklenici vody nebo změnit prostředí. Pokud zrovna koukáte v obýváku na televizi, můžete se jít například na chvíli projít ven. Je totiž dost možné, že máte pocit hladu „z nudy“. Zabavte svůj mozek jinak než jídlem. Pravý hlad dává jasné signály:

  • bolest hlavy
  • málo energie
  • kručení v břiše

Ačkoliv nic z toho necítíte, ale přesto máte chuť něco sníst, dejte si malou zdravou svačinku. Věnujte čas její přípravě. Zaměstnejte svůj mozek. Uvidíte, že vás „hlad“ za chvíli přejde.

Jezte v klidu

Pokud se chystáte najíst, vyhraďte si k tomu dostatečný čas a prostor. Nejezte ve spěchu. Nehltejte. Naopak si zkuste jídlo užít. Od přípravy až po samotnou konzumaci. Nejezte u televize. Tak akorát porci spořádáte a ani nebudete vědět jak.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jez do polosyta, pij do polopita

Nedoporučuje se ani jíst v autě. Dnešní doba je hektická. Ne po každé se nám podaří si vyhradit půl hodinku jen pro sebe a v klidu se najíst. Ve škole či v práci to jde jen velmi těžko. Přesto si takovou chvíli zkuste alespoň jednou denně užít.

Hlídejte se

Pokud se začnete soustředit na to, jak jíte, brzy začnete i rozpoznávat signály, zda máte skutečně hlad, nebo jste naopak přejedení. Žvýkejte pomalu. Vychutnávejte. Můžete si také zkusit vést malý deníček o tom, kolik toho za den sníte.

Zapisujte si i v kolik hodin jíte. Díky tomu můžete rozpoznat, jaké jsou vaše stravovací návyky a můžete se pokusit je měnit. Brzy zjistíte, že jídlo není váš nepřítel a přejídání bude minulostí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články