Cesta k lepší paměti díky 3 potravinám: Dýňová semínka, petržel a luštěniny

Zhoršování paměti přichází s pokročilým věkem. S kvalitní stravou a správnými potravinami si můžete udržet mozkové funkce na vysoké úrovni po dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Mk2010 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Máte pocit, že se vám zhoršuje paměť? Zaměřte svou pozornost na svůj jídelníček. Dostatek správných vitamínů a antioxidantů pomůže omladit mozek až o deset let. Podle dietetičky Deborah Weatherspoon existují potraviny, jejichž pravidelná konzumace vám dokáže zlepšit mozkové funkce. Nezapomeňte k tomu také svůj mozek trénovat a poskytovat mu dostatek podnětů a kvalitního odpočinku.

1. Dýňová semínka

Semínka z dýní jsou velmi chutná semínka, která mají mnoho pozitivních účinků na vaše zdraví. Jejich pravidelná konzumace udržuje výkonnost mozkových funkcí. Je to dáno vysokým obsahem zdravých bílkovin, vitamínů a zinku. Dýňová semínka zabraňují předčasnému stárnutí mozkových buněk, čímž oddalují poruchy paměti související s věkem.

Hlavně seniorům se pro zlepšení mozkových funkcí doporučuje sníst 140 gramů syrových dýňových semínek každý den. Dají se přidávat do salátů, koláčů, chutnají ale i samostatně.

2. Petržel

Petržel obsahuje látku nazývanou apigenin, která pomáhá vytvářet nová nervová spojení a podporuje nervové buňky, které jsou zodpovědné za paměť. Proto konzumace zelené petržele pomáhá zachovávat dobrou paměť. Zlepšuje rychlost přemýšlení a orientaci.

Zelená petrželka je velmi chutná přísada do polévek, dodává svěží chuť i barvu. Využít se dá také do salátů, k ozdobení chlebíčků nebo do smoothie. Co se týče dávky, tak 50 gramů je považováno za dostatečné množství zelené petrželky denně, aby si mozek přišel na své.

Zelená petrželka iZdroj fotografie: Pixabay

3. Luštěniny

Luštěniny by měly patřit do pestré stravy, jinak své tělo ošidíte o velmi zdravé bílkoviny, které pomáhají udržovat jasné myšlení a předcházet vzniku stařecké demence. Pokud se obáváte přímo Alzheimerovy demence, můžete vyzkoušet řadu testů, které odliší demenci od běžného zapomínání.

Nezapomínejte mozek cvičit

Mozek funguje jako sval. Když se necvičí, ochabuje a jeho výkonnost slábne. Procvičujte mozek slovními hrami, luštěním sudoku a křížovek, hraním pexesa a dalších paměťových her. Někdy také stačí narušit rutinu nebo si přeházet předměty ve skříních, aby se mozek dostatečně trénoval a musel si zažívat nové pořádky.

Jak vylepšujete svou paměť vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články