Jak poznat blížící se smrt: Namáhavé dýchání, pokles krevního tlaku a potíže s polykáním

Nejen hodiny, ale i dny a týdny před smrtí se mění tělesné funkce, vzhled, vnímání i chování. Některé změny jsou typické, jiné však dávají falešnou naději.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že co se konce života týče, nikdo nezná čas ani hodinu a je to tak asi i dobře. Nejedná-li se o náhlé úmrtí, jisté příznaky však blížící se smrt přece jen má. Lékařka Arefa Cassoobhoy, MD, upřesňuje, že některé změny se objevují již týdny před smrtí a s přibližujícím se odchodem se prohlubují a jsou mnohem více specifické.

Několik týdnů před smrtí se lidé buď stáhnou nebo neopak oplývají energií

Jedním z prvotních symptomů bývá jakási životní rezignace, stažení se do sebe, balancování nad dosavadním životem, případně časté myšlenky na své dětství a ranou dospělost. U dlouhodobě nemocných může dojít k naprostému opaku, kdy se člověk jakoby zázračně uzdraví, překypuje energií a dohání, co za dobu nemoci promeškal. Brzy však člověku zase začnou docházet síly a nastupuje velká únava, jak už jsme ostatně jednou na JakZdravě zmiňovali, když jsme se příznakům smrti věnovali.

Na stránkách MarieCurie se můžete dále dozvědět, že se mohou objevit i skvrny a další změny na kůži. Mohou se objevit i otoky a edémy. Obvykle se mění i chuť k jídlu, většinou se výrazně snižuje, lidí také méně pijí. Paradoxně však mohou místo hubnutí i přibývat na váze.

Ve dnech před smrtí lidé ztrácejí chuť k jídlu a nechtějí ani pít

Únava se prohlubuje, chuť k jídlu je naprosto minimální a dotyčný často nemá chuť ani vůbec pít. Zhoršuje se schopnost polykat (respektive mizí polykací reflex), člověk je obvykle dost spavý nebo se naopak objeví velký příval energie, opět často u lidí, kteří jsou dlouhodobě nemocní. Může se také objevit pokles krevního tlaku, srdeční frekvence a tělesné teploty. Dýchání je obtížnější a obecně se zpomalují tělesné funkce, včetně vyprazdňování. Výjimkou nejsou ani halucinace, iluze nebo bludy.

objetí iZdroj fotografie: Depositphotos
Několik dnů či týdnů před smrtí může člověka zalít i obrovská vlna energie

V posledních hodinách je smrt vidět i na kůži

Poslední hodiny před smrtí je člověk často již ve změněném stavu vědomí, případně vědomí ztrácí. Intervaly mezi jednotlivými nádechy se prodlužují a dech bývá hlučný. Puls už je slabý, oči skelné a mění se i vzhled kůže. Bývá často bledá, šedá, případně s fialovým nádechem či skvrnitá. Končetiny bývají studené, protože krevní oběh pomalu selhává.

Chronická únava značí blížící se smrt. Jak jí aktivně přecházet? Míra vyčerpání se měří na stupnici PFS

I když už v této fázi člověk příliš nevnímá nebo nereaguje, většinou stále slyší, takže na své blízké můžete mluvit a rozloučit se s nimi. Můžete je u toho držet za ruku a odchod z tohoto světa jim tak ulehčit.

Po odchodu blízkého člověka se nestyďte vyhledat pomoc

Na rozdíl od náhlých úmrtí následkem nehody nebo například infarktu (i když ten se někdy také hlásí předem, jak už jsme na JakZdravě psali) se s přirozenou smrtí většina blízkých vyrovnává lépe. Odchod starého či dlouhodobě nemocného člověka nebývá pro okolí takovým šokem a do jisté míry se již měli příbuzní možnost připravit a obvykle i rozloučit. Stále je to však velmi zátěžová situace, a pokud vás velmi zasáhne, neváhejte se obrátit na psychologa a požádat o pomoc.

Jak se vám podařilo překonat odchod blízké osoby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články