Děložní čípek bude zdravý jako nikdy dřív, po těchto bylinkách doslova touží

V prevenci rakoviny děložního čípku mohou pomoci některé bylinky. Rozhodně to ale neznamená, že můžete zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Graficky znázorněné ženské pohlavní ústrojí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Děložní čípek je ohrožen lidským papilomavirem, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Pomocí preventivních stěrů se dá včas zachytit, ale ženy musí chodit pravidelně na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi. Pokud si chcete zdraví svého děložního čípku pojistit, existují i přírodní produkty, které vám v tom pomohou.

Kurkuma jako účinná prevence

Kurkuma obsahuje kurkumin, silný antioxidant, který pomáhá likvidovat rakovinné buňky. Zdravé buňky chrání před poškozením, pomáhá proti chronickému zánětu, a podle webu Healthline znemožňuje rakovinným buňkám spolu komunikovat.

Zelený čaj

Extrakt ze zeleného čaje může pomáhat léčit prekancerózní stavy. Pravidelné pití zeleného čaje by tedy teoreticky mohlo zastavit postup rakovinného bujení. Tuto léčivou vlastnost má zelený čaj díky polyfenolům, které zpomalují až znemožňují růst rakovinných buněk a poškozené buňky pomáhají usmrcovat. O zeleném čaji a jeho výhodách pro zdraví psala naše redakce již dříve.

Rozmarýn

Rozmarýn má podle webu MedicalNewsToday schopnost snižovat riziko rakoviny, protože má antioxidační účinky. Web také odkazuje na výzkumy, které naznačují, že výtažek z rozmarýnu může skutečně rozvoj rakoviny zpomalovat. Chybí ale dostatek důkazů a výzkumů na lidech, aby tato vlastnost mohla být skutečně potvrzena. O léčivých účincích rozmarýnu ale nemůže být pochyb. Na JakZdravě jsme o nich dříve psali také.

Snítka rozmarýnu na tmavém podkladě iZdroj fotografie: Freepik
Rozmarýn patří k bylinkám, které pomáhají předcházet rakovině.

Oregano

Oregano je další bylinka, kterou používáte spíš jako koření. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Oregano pomáhá zabíjet rakovinné buňky a doporučuje se hlavně jako doplněk léčby rakoviny prostaty. Má ale vliv i na ostatní typy rakovin.

7 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které ženy často ignorují. Pokud je u sebe pozorujete, neotálejte s návštěvou lékaře

Jetel luční

Červený jetel je neuvěřitelně výživná rostlina plná vitamínů a minerálů. Kromě vitamínu C v něm najdete celou řadu vitamínů B, vitamín E, hromadu bílkovin a hodně vápníku a hořčíku. Kromě toho se v jeteli nacházejí minimálně čtyři sloučeniny, které působí proti rakovinným procesům v těle. Patří mezi ženské bylinky a je vhodný jako podpůrná léčba při rakovině prsu, vaječníků nebo lymfatického systému. Podle lidových rad byste měli pít dvě až čtyři sklenice jetelového nálevu denně.

Máte vy svou oblíbenou bylinku, která vás chrání před rakovinou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články