7 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které ženy často ignorují. Pokud je u sebe pozorujete, neotálejte s návštěvou lékaře

Rakovina děložního čípku bývá často objevena až při preventivní prohlídce, neboť mnoho žen její příznaky nerozpozná. Toto je 7 nejčastějších z nich.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je rakovina děložního čípku čtvrtou nejčastější rakovinou u žen. Rakovina děložního čípku bývala u žen úplně nejčastějším typem rakoviny, na kterou umíraly. Pokroky ve screeningu rakoviny děložního čípku a používání vakcíny proti HPV však vedly k velkému zlepšení. Zdravotní sestra se specializací na onkologii Teresa Hagan Thomas, Ph.D. však upozorňuje, že mnoho žen první příznaky rakoviny ignoruje.

Co je rakovina děložního čípku a co ji způsobuje

Rakovina děložního čípku je typ rakoviny, která začíná v děložním čípku. Děložní čípek je dutý válec, který spojuje spodní část dělohy s pochvou. Většina případů rakoviny děložního čípku začíná v buňkách na jeho povrchu a je způsobena pohlavně přenosným lidským papilomavirem (HPV). Jedná se o stejný virus, který způsobuje genitální bradavice.

Existuje přibližně 100 různých kmenů HPV. Pouze některé typy způsobují rakovinu děložního čípku. Dva typy, které nejčastěji způsobují rakovinu, jsou HPV-16 a HPV-18. Nakažení kmenem HPV způsobujícím rakovinu ovšem neznamená, že onemocníte. Váš imunitní systém naprostou většinu HPV infekcí eliminuje.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Mnoho žen s rakovinou děložního čípku si včas neuvědomí, že trpí tímto onemocněním, protože se obvykle projeví až v pozdních stadiích. Když se příznaky objeví, jsou snadno zaměnitelné za běžné stavy, jako je menstruace nebo infekce močových cest. Mezi příznaky patří:

1. Krvácení mezi menstruacemi

Jakékoli špinění nebo krvácení, které se objeví mezi pravidelnými menstruacemi, by měl vyšetřit váš gynekolog, aby zajistil diagnostiku a léčbu případných abnormalit. Ve stadiu T1 mohou být rakovinné buňky na povrchu děložního čípku nebo hlouběji v děložním hrdle.

2. Delší nebo silnější menstruace

Změny v síle či délce trvání menstruace mohou signalizovat T2, další stádium rakoviny děložního čípku. Pokud si všimnete neobvyklých změn ve svém cyklu, objednejte se ke svému gynekologovi, abyste problém prodiskutovala.

3. Krvácení po menopauze

Menopauza je ukončení menstruačního cyklu, které signalizuje konec schopnosti plodit děti. Krvácení, které se objevuje po několikaměsíční zástavě menstruačního cyklu, by měl vyšetřit lékař, aby vyloučil jakékoli abnormality.

iZdroj fotografie: Freepik

4. Krvácení po vyšetření u lékaře

Po preventivní prohlídce můžete v případě rakoviny zaznamenat krvácení. Rakovina děložního čípku může růst v okolních tkáních. Použití nástrojů a tlak na tkáň může způsobit prasknutí a prokrvácení. Rakovina může být hluboko v tkáni, kterou gynekolog při vizuálním vyšetření nemusí vidět.

5. Jakýkoli neobvyklý výtok

Jakýkoli neobvyklý výtok může být známkou infekce nebo růstu abnormální tkáně, což může signalizovat vznik rakoviny děložního čípku. Ve stadiu T1 mohou abnormální buňky zničit děložní hrdlo a způsobit výtok.

6. Bolest nebo krvácení při sexu

Ve stadiu T3 se růst abnormální tkáně může rozšířit do dalších oblastí, což může způsobit bolest při sexu. Pokud si všimnete neobvyklých potíží, navštivte lékaře, aby vás vyšetřil a určil příčinu.

7. Střevní nebo močové potíže

Ve čtvrtém stadiu se abnormální tkáň rozšíří do močového měchýře nebo střev a ovlivní funkci těchto orgánů.

Rizikové faktory rakoviny děložního čípku

Největší riziko rakoviny děložního čípku představuje HPV. Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko, patří:

  • HIV
  • chlamydie
  • kouření
  • obezita
  • výskyt rakoviny děložního čípku v rodině
  • strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny
  • užívání antikoncepčních pilulek
  • tři těhotenství v plném rozsahu

I když se u vás jeden nebo více z těchto faktorů vyskytuje, nejste předurčena k onemocnění rakovinou děložního čípku. Jejímu rozvoji lze předejít doporučenými screeningovými stěry a pravidelnými návštěvami gynekologa, abyste onemocnění zachytili.

Jak často chodíte na preventivní prohlídky a screeningové stěry?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články