Bolest kostrče a jak ji účinně zmírnit: Pomáhá chůze po schodech či shození nadbytečných kilogramů

Pokud vás trápí bolest kostrče a chcete si ulevit, měli byste nejprve rozpoznat příčinu problému. Poté můžete udělat některé změny, které vám pomohou problém vyřešit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest kostrče je nepříjemný problém, který vám může bránit v práci, studiu nebo také při cvičení – v medicíně se tato bolest nazývá také kokcygodynie a postihuje především konec páteře, tedy tam, kde začínají hýždě. Její intenzita se může různit, ovšem nepříjemné pocity mohou být podle lékaře William Morrison horší při sezení nebo zaujímání určitých poloh. Pokud tento problém trápí i vás a chcete si ulevit, měli byste nejprve rozpoznat příčinu. Následně můžete zavést do svého života některé změny, které vám pomohou problém odstranit. 

Výskyt bolesti kostrče

Kostrč neboli ocasní kost je tvořená třemi až pěti srostlými obratli, která se nachází na konci páteře, těsně pod křížovou kostí – spolu s dolní částí pánve je to kost, která při sezení nese všechnu váhu. Postupem času má tato oblast tendenci se mírně zakřivovat, což může vést k nepříjemným problémům, včetně bolesti kostrče, která se vyskytuje zejména u žen (jejich kostrč bývá totiž posunuta více dozadu).  

Bolest kostrče se obvykle projevuje neustálým pulzujícím pocitem v oblasti dolních zad, který může vyzařovat až do pasu. Obvykle se pak zhoršuje při delším sezení nebo stání, při činnosti, která vyvíjí na tuto část těla tlak, a při náhlém pohybu (příležitostně se však může objevit bolest také při stolici nebo pohlavním styku). Mezi další doprovodné příznaky tohoto problému může patřit také vznik modřin, pocit tlaku v hýždích a horší kvalita odpočinku. Mezi nejčastější příčiny tohoto problému patří:

1) Poranění nebo úraz

V důsledku pádu ze sedu nebo úderu do oblasti pasu můžete utrpět zranění nebo si způsobit úraz, který může vést k nepříjemné bolesti kostrče. Je třeba poznamenat, že zlomeniny této kosti nejsou tak časté, ale to neznamená, že k nim nemůže dojít. Stejně tak se pak může bolest vyskytnout v důsledku provádění činností, které na kostrč vyvíjí neustálý tlak, jako je například jízda na koni nebo na kole, běh nebo dokonce také chůze do schodů a ze schodů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Špatný pohyb a držení těla 

Další možnou příčinou bolesti kostrče je špatný pohyb při ohýbání nebo přetěžování při zvedání velkého břemene. Je proto důležité, abyste se zbytečně nenamáhali při práci nebo v posilovně a vždy se ujistili, že váhu před vámi bez problému uzvednete. Pozor byste si pak měli dávat také při dlouhém sezení, práci na počítači nebo řízení auta, neboť se jedná o další faktory spojené se vznikem bolesti kostrče. 

3) Těhotenství či obezita 

V posledních měsících těhotenství se kosti v bederní oblasti usazují jiným způsobem a stávají se pružnějšími nebo pohyblivějšími. Stejně tak může během porodu hlavička dítěte poranit některé struktury vašeho těla, které mohou v důsledku vést k nepříjemné bolesti kostrče. Mezi další časté příčiny tohoto problému pak patří také obezita či nadváha, přebytečná kila mohou zvyšovat tlak na kostrč – v některých případech může být bolest kostrče důsledkem hernie ploténky v bederní oblasti, jejíž riziko se zvyšuje s nadbytkem kil. 

Jak často se potýkáte s bolestí kostrče vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články