Rostou vám chloupky na bradě? Je potřeba mít se na pozoru, může jít o Cushingův syndrom

Rostou-li vám jemné chloupky na bradě či pod nosem, není se obvykle čeho obávat. Pokud se však objeví náhle či jsou tmavé a tvrdé, měli byste zpozornět.

chloupky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růst chloupků na bradě či obecně v obličeji žen může ukazovat na možná zdravotní rizika. Nejčastěji je spojen s hormonální nerovnováhou, konkrétně se zvýšenou hladinou testosteronu. Některými z možných faktorů zapříčiňujícími růst chloupků jsou Cushingův syndrom, onemocnění štítné žlázy, akromegalie či polycystický ovariální syndrom, které mohou mít vážné dopady na zdraví a vyžadují tedy speciální léčbu.

Co je Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je onemocnění, které se vyznačuje zvýšenou autonomní produkcí hormonu kortizolu. Tento syndrom může být způsoben různými faktory, jako jsou nádory nadledvinek či  užívání kortikosteroidních léků. Kromě nadměrného růstu chloupků se objevují i další symptomy, jako:

  • Nárůst hmotnosti, zejména v oblasti břicha.
  • Slabost svalů a úbytek svalové hmoty.
  • Zvýšený krevní tlak.
  • Oslabení kostí a osteoporóza.

Další příčiny nadměrného růstu chloupků v obličeji

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, nadměrný růst chloupků na bradě u žen, odborně zvaný hirsutismus, může mít několik různých příčin. Mezi ně patří již zmiňovaná hormonální nerovnováha, endokrinní poruchy (například právě polycystický ovariální syndrom) či vzácné onemocnění akromegalie. 

chloupky na bradě iZdroj fotografie: Depositphotos
Chloupky na bradě mohou značit závažná onemocnění

Tento vzácný hormonální stav způsobený nadprodukcí růstového hormonu může vést kromě nadměrného růstu chloupků v obličeji také ke zvětšení čelistí, nosu či jiných částí těla. Roli samozřejmě hraje i genetika, stres či některé užívané léky, jako např. anabolické steroidy, některá antidepresiva a léky proti vysokému krevnímu tlaku.

Jak se chloupků zbavit

Pokud se chloupky objevily náhle, je vhodné jejich výskyt konzultovat s lékařem, mohou totiž být příznakem výše zmíněných onemocnění, která vyžadují léčbu. Jsou-li chloupky spíše jemné, ale v zimě tmavnou a jsou viditelné, můžete se jich zbavit jednoduše voskem, holítkem či návštěvou kosmetického salonu, kde chloupky šetrně odstraní například laserem či cukrovým roztokem, případně je vybělí, aby nebyly vidět. Web Notino doporučuje také použití speciálních epilátorů na obličej.

Detail zarostlého chloupku

Co (ne)dělat se zarostlými chloupky: Jejich vymačkávání podporuje infekci, naopak může pomoci obklad z tea-tree oleje

Redaktoři z magazínu Deník doporučují zase hlavně dermaplaning, což je speciální metoda odstraňování chloupků, která kombinuje holení a peeling. Můžete vyzkoušet i některé babské rady na odstranění nežádoucích chloupků, které jsme vám na JakZdravě již dříve doporučovali.

Jak jste se zbavili chloupků na bradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články