Chloupky na ženské bradě: Existuje 6 hlavních příčin, jedna z nich je děsivá

Chloupky na bradě dokážou ženy velmi potrápit. Kazí vzhled a může se za nimi skrývat vážný problém. Ten je dobré ve spolupráci s lékařem prověřit a případně léčit.

Mladá žena tvářící se zamyšleně a starostlivě na modrém pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nejen věk, ale i další příčiny jsou zodpovědné za to, že se ženám objevují na bradě chloupky. Pro ženy je to každopádně velmi nepříjemná situace. Jednak se obávají, zda se nejedná o vážnější problém, ale také trpí jejich psychika. Takové nežádoucí ochlupení je považováno za velkou vadu na kráse. Existuje šest základních příčin, proč ženám na bradě raší chloupky.

1. Genetika

Za mnoho vlastností člověka jsou zodpovědné geny. Pokud mají ženy v přímé příbuzenské linii problémy s růstem chloupků na bradě, pak si můžete být jisti, že vám rostou proto, že jste je jednoduše zdědili. To potvrzuje také web ClevelandClinic.

2. Hormony

V ženském těle jsou produkovány estrogeny (ženské hormony) ve větší míře než hormony mužské (androgeny). Pokud se tento poměr otočí na opačnou stranu, mužské hormony způsobí růst nežádoucího ochlupení.

3. Vrozená hyperplazie nadledvin

Jedná se o vzácnou nemoc, která bývá odhalena hned při narození. Jde o metabolické onemocnění, kdy dochází k poruše tvorby kortizolu (hormon nadledvin). Podle webu MedicalNewsToday je nežádoucí ochlupení doprovodným příznakem této nemoci.

Žena dívající se na holítko iZdroj fotografie: Freepik
Chloupky na bradě se dají odstranit i jinak než žiletkou nebo pinzetou.

4. Syndrom polycystických ovarií

Toto onemocnění bývá klasifikováno jako hormonální i jako metabolické. Mnohočetné cysty na vaječnících jsou zapříčiněny změnou v hladinách hormonů, které mají také vliv na růst nadměrného ochlupení. Příznaky a způsoby léčby popisujeme na JakZdravě ve starším článku.

5. Cushingův syndrom

Toto onemocnění způsobuje vysoká hladina kortizolu (hormon nadledvin, známý jako stresový hormon). Jedná se o kortikoid, který může způsobit nežádoucí ochlupení. Léky z této skupiny mohou mít podobný vliv.

Odstranění chloupků na obličeji: Seznam doporučených praktik, které přináší nejlepší výsledky. Už jste zkoušeli želatinu?

6. Věk

V určitém věku dochází u žen k silným hormonálním změnám (menopauza). Tyto změny mohou přispívat k růstu chloupků na místech, kde po nich zrovna nikdo netouží. Dobrá zpráva je, že se nejedná o vážné onemocnění a chloupky můžete odstranit. Existuje mnoho domácích metod, jak se zbavit chloupků bez žiletky. Naše redakce o nich psala již dříve.

Jak řešíte nežádoucí ochlupení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články