Nadýmání není sranda. V některých případech je nutná návštěva lékaře, do určité fáze ale pomohou domácí prostředky

Nadměrná plynatost je nepříjemným problémem, za který většinou může dietní chyba či jídlo ve spěchu. Naštěstí existuje několik možných řešení, jak se tohoto problému zbavit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nadměrná plynatost sice nebývá nebezpečná, ale může být trapná a způsobovat, že se cítíte nepříjemně. Jak vysvětluje lékařka Michele Cho-Dorado, MD, nadměrná plynatost může být způsobena spolykáním většího množství vzduchu než obvykle nebo konzumací obtížně stravitelného jídla. Může také souviset s nějakým zdravotním problémem ovlivňujícím trávicí systém, jako jsou opakující se zažívací potíže nebo syndrom dráždivého tračníku. 

Příčiny plynatosti

Nadýmání střev a následná plynatost jsou obvykle způsobeny abnormálním nadbytkem plynu, který je někdy doprovázen nafouklým žaludkem a bolestí způsobenou nahromaděním plynu. Dalšími příčinami plynatosti jsou:

1. Intolerance

Konzumace některých potravin ve velkém množství, jako jsou luštěniny, pivo (tmavé), otruby, brokolice, růžičková kapusta, květák či cibule. Také sycené nápoje a mléko mají tendenci vytvářet nadměrné plyny.

2.  Zácpa a přejídání

Přejídání se, kdy se jídlo, které není zcela stráveno, mění na plyn, způsobuje plynatost. Také častá zácpa způsobuje nadměrnou plynatost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Špatné žvýkání jídla

Obtížně stravitelné částice potravin kvasí déle. V důsledku toho se hromadí plyn. Pokud navíc jídlo žvýkáte nedostatečně, protože jíte ve spěchu, pravděpodobně spolykáte i více vzduchu.

4. Jezení s otevřenými ústy (mluvení při jídle)

Umožňuje vniknutí přebytečného vzduchu do těla, což způsobuje plynatost. Také žvýkání žvýkaček, kouření a pití sycených nápojů podporuje plynatost.

5. Některé léky

Nadýmání mohou zvyšovat například projímadla, léky snižující hladinu cholesterolu a léky na uklidnění. Užívání hydrogenuhličitanu sodného při pálení žáhy a žaludečních potížích může také zvýšit množství plynu.

Kdy navštívit lékaře

Plynatost sice obvykle nebezpečná nebývá, ale pokud ji doprovázejí další obtíže, je porada s lékařem na místě. Poraďte se s lékařem, pokud vás kromě nadýmání trápí i následující:

  • silné nebo dlouhodobé bolesti břicha
  • krev ve stolici nebo tmavá, dehtovitá stolice
  • vysoké horečky
  • průjem
  • zhoršující se pálení žáhy
  • zvracení
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

Tipy proti plynatosti

Na zmírnění a odstranění potíží vyzkoušejte následující.

Aby fazole nenadýmaly

Pokud nechcete jíst fazole, protože nadýmají, přidejte do studené vody, ve které je budete vařil, lžičku sušeného zázvoru. Fazole pak nechte hodinu odstát, propláchněte a uvařte v čerstvé vodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Citrónová šťáva

Před každým jídlem vypijte zředěnou citrónovou šťávu nebo směs dvou lžiček jablečného octa a dvou lžiček medu se sklenicí vody.

Hořčičná semínka

Před snídaní snězte dvě hořčičná semínka a vypijte sklenici vody. Poté zvyšte počet semínek na 12, každý den dvě navíc. Pokud je již plyn pod kontrolou, můžete postupně snížit počet semínek na jedno nebo dvě denně.

Bylinné čaje

Pijte bylinné čaje, využijte například kardamom, heřmánek, skořici a hřebíček. Stimulují trávení, snižují množství hnilobných bakterií a zlepšují pohyblivost střev.

Fenykl

Doporučuje se také konzumovat po jídle šálek nálevu připraveného z jednoho litru vroucí vody a 10 gramů semen fenyklu. Fenykl můžete podávat i novorozencům a kojencům.

Oregano a meduňka

Do sklenice vroucí vody dejte 1 lžičku oregana a meduňky. Přikryjte pokličkou a nechte 6 minut odstát. Užívejte po jídle a nemusíte přidávat žádná sladidla, protože chuť je velmi příjemná.

Tymián

Svařte 1 polévkovou lžíci tymiánu v 500 ml vody. Pijte 1 šálek denně. Pokud chcete, můžete přidat i lžičku medu.

Co vám pomohlo zbavit se nadměrné plynatosti?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články