Příčiny potíží vypadávání vlasů u žen i mužů a původ plešatosti

Nacházím spoustu vlasů v kartáči. Pročísnu rukou vlasy a mám jich plnou hrst. Co to může být?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

To jsou otázky, které jsou velmi časté a chápeme, že vás to může zneklidnit. Pokusíme se odpovědět, kde může být příčina potíží.

Hormony a léky

U žen je poměrně časté, že ztrácí vlasy po porodu. To se děje i během menopauzy nebo při hormonálních výkyvech. U mužů má silný vliv genetika. Pokud se u vašeho tatínka nebo dědečka brzy objevila pleš, je pravděpodobné, že to tak bude i u vás. Vlasové folikuly reagují na dihydrotestosteron (DHT).

Onemocnění štítné žlázy patří mezi jednu z nejčastějších hormonálních příčin vypadávaní vlasů. Ať už se jedná o hypotyreoźu nebo hypertyreózu, správná léčba může zcela zastavit vypadávání.  

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Plešatost nemá původ jen v dědičnosti

Nemoc a léky

Jednou z příčin může být lupus, což je autoimunitní onemocnění, které zapříčiňuje vypadávání vlasů. Vypadávání je nepravidelné a na hlavě se tvoří mapovité holé okrsky.  

Pokožka hlavy může být postižena různými kožními obtížemi, jako dermatitida, lupénka, různé infekce, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Existuje však mnoho dalších stavů vedoucí k vypadávání:

  • záněty střev
  • nemoci jater
  • diabetes
  • selhání ledvin

Mnoho léků, i když nám mají pomoci, může mít řadu vedlejších účinků, mezi nimi i ztrátu vlasů. Všeobecně známé je to u chemoterapie, mezi další léčiva patří: některé antikoncepční pilulky, léky na štítnou žlázu, antidepresiva, antikoagulancia, betablokátory, antikonvulziva.

Stres a nedostatečná výživa

Pokud nepřijímáme ve stravě všechny živiny potřebné pro správné fungování našeho těla, může se to projevit na zhoršené kvalitě vlasového porostu a vypadávání. Nedostatek zinku, železa, vitamínu B12, D, A, C, mědi, selenu, biotinu může být příčinou.

Nejen psychická, ale i fyzická zátěž může mít za následek ztrátu vlasů. Chirurgický zákrok, horečka, ztráta krve nebo porod, jsou stavy, kdy může dojít k nadměrnému uvolňování vlasů. Ve většině případů, když se tělo zotaví, stav se zlepší.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Padání vlasů trápí jak muže, tak i ženy

Co se týká psychické zátěže, padání vlasů se obtížněji přičítá stavu, v jakém se naše psychika nachází. K problémům většinou dochází při extrémním psychickém vypětí. Je nutné provést změnu životního stylu, zlepšit výživu, cvičit, relaxovat, naučit se techniky zvládání stresu a pokusit se ho vytěsnit ze svého života.

Někdy jsou příčiny zřejmé a občas je zapotřebí více pátrat. Mnohdy za to opravdu může naše psychické rozpoložení, což ztráta vlasů ještě zhoršuje, protože nikdo se necítí komfortně s holými místy na hlavě. Nestyďte se navštívit lékaře, správná léčba může vypadávání zpomalit nebo dokonce zvrátit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články