Zažloutlá pokožka, únava, bolesti hlavy: Může jít o onemocnění jater

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Pravděpodobně totiž máte nemocná játra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Onemocnění jater se může závažně podepsat na vašem zdraví, a to obzvláště pokud se dostane do pozdního stádia. Tehdy totiž žluč nedokáže putovat tam, kam by měla, což způsobuje typické zežloutnutí kůže, nebo dochází k postupnému selhávání orgánu. Je proto důležité, abyste byli vždy na pozoru před typickými příznaky tohoto problému a v případě jeho rozpoznání se co nejdříve poradili se svým praktickým lékařem. Pokud byste naopak příznaky ignorovali, mohli byste se podle webu MayoClinic brzy potýkat s velmi vážnými problémy. 

První známky a příznaky onemocnění jater

Největší problém spojený s onemocněním jater je skutečnost, že často nezpůsobuje příznaky v raných stádiích. Mnoho pacientů tak bohužel nedokáže problém rozpoznat včas, což následně ztěžuje jejich léčbu. Ve většině případů však před chronickou fází přichází krátká horečka, bolest žaludku, ztráta chuti k jídlu nebo nevolnost, únava a malátnost, které jsou důsledkem práce imunitního systému na poražení přítomné infekce. Pokud si s ní však tělo nedokáže poradit, problém se stává chronickou záležitostí a může způsobit vážné zdravotní potíže. 

Bolest sleziny mohou způsobit i nemocná játra. Mezi další příčiny patří prasknutí či její zvětšení

V případě, že se onemocnění dostalo do pozdějšího stádia, může se objevit mnohem více příznaků a funkce jater postupně začíná klesat. Jedním z nejčastějších příznaků tohoto problému bývá podle lékaře Youssef (Joe) Soliman skutečnost, že se zastaví tok žluči ve žlučových cestách a tím také její dodávka do tenkého střeva. Namísto tedy toho, aby putovala do trávicího traktu, uniká do krevního oběhu, což může způsobit specifické příznaky, jako je například: 

  • žloutenka (žlutý odstín očního bělma a kůže)
  • tmavě zbarvená moč 
  • světle zbarvená stolice
  • trávicí potíže, zejména po konzumaci tuků 
  • nevysvětlitelné hubnutí a ztráta svalů 
  • zatuchlý dech
  • mírné poškození mozku 
  • svědění kůže, ale bez viditelné vyrážky 
detail nehtů iZdroj fotografie: Depositphotos
Onemocnění jater může vést k nebezpečným problémům s nehty

Jak ovšem nemoc jater postupuje, může začít ovlivňovat váš krevní oběh, hormony a preference týkající se stravy. Dále se mohou také objevit nepříjemné příznaky na vašich nehtech, a to zejména ve formě jejich drcení či odlupování, nebo červené tečky na kůži, malé žluté hrbolky na kůži, snadná tvorba modřin a červené dlaně na rukou. Pokud navíc začne unikat tekutina z krevních cév a začne se hromadit v těle, můžete mít oteklé břicho, kotníky, nohy, ruce ale také obličej. U mužů to mohou být poté i sražená varlata. 

Rizikové faktory onemocnění a prevence 

Pokud se chcete ochránit před nebezpečným onemocněním jater, měli byste brát na vědomí zejména faktory, které zvyšují riziko jeho vzniku. Patří mezi ně především nadměrné užívání alkoholu, obezita, cukrovka 2. typu, užívání drog, vystavení se cizí krvi a tělesným tekutinám, nechráněný sex a pravidelný styk s chemikáliemi nebo toxiny. Na webu JakZdravě jsme také psali o koření, které dokáže játra velmi účinně ochránit před problémy. Stejně tak byste se měli zaměřit na správnou prevenci. Ochráníte se především následujícími způsoby: 

3denní očistná kúra pro zdravá játra. Stačí vzít 1 hrst rozinek a nalačno vypít připravený nápoj

  • Používání ochrany při pohlavním styku.
  • Dodržování hygieny při tetování.
  • Očkování proti hepatitidě A a hepatitidě B.
  • Rozumné používání léků (pouze v doporučených dávkách).
  • Vyhýbejte se kontaktu s krví a tělesnými tekutinami jiných lidí.
  • Před konzumací jídla nebo jeho přípravou si důkladně umyjte ruce. 
  • Chraňte svou pokožku před toxickými chemikáliemi. 
  • Udržujte si zdravou váhu, neboť obezita může způsobit ztučnění jater.

Jak se před onemocněním jater chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články