Co s vaším tělem a mozkem udělá nedostatek spánku a 7 tipů, které vám pomohou dostat jeho režim pod kontrolu

Nedostatek spánku může ohrozit váš život. Zde najdete všechna potenciální rizika tohoto problému a osvědčené tipy, jak spát kvalitněji.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spánek je nedílnou součástí zdravého života. Vaše tělo je uzpůsobeno k tomu, aby si každý den správně odpočinulo a dokázalo optimalizovat své mozkové funkce, regenerovat svaly, a především získat energii do dalšího dne. Bohužel však většina lidí tuto důležitou část dne zanedbává, což může mít velmi negativní vliv na jejich zdraví. Sami lékaři, včetně Stacy Sampson, pravidelně varují společnost, že nedostatek spánku může být základní příčinou řady zdravotních problémů, včetně těch, které mohou ohrozit váš život.

Příznaky a důsledky nedostatku spánku

Vybočení ze spánkového cyklu vyvolává v těle obrovský chaos, který člověka naprosto vyvede z míry. Důsledkem tohoto problému bývá často vznik metabolického syndromu, což je stav, který může být příčinou srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu či obezity. Špatný spánek však ovlivňuje také váš mozek – v případě, že vaše tělo není schopné vlivem nedostatečného odpočinku udržet hormonální rovnováhu, mohou se u vás vyvinout psychické problémy, včetně deprese a úzkosti. Mezi běžné příznaky nedostatku spánku patří: 

  • chronická únava
  • mrzutost nebo rozmrzelost
  • opakující se zdravotní problémy
  • problémy se soustředěním nebo neschopnost dokončit úkoly
  • nevysvětlitelné přibývání na váze

Nedostatek spánku také rozhodně není problém, který byste měli řešit užíváním léků. Ty totiž mohou mít velmi škodlivý vliv na vaši celkovou pohodu a rozhodit váš spánkový cyklus ještě více. Nejúčinnější způsob léčby závisí pouze na vás, protože pouze vy rozhodujete o tom, v kolik půjdete spát a kolik času svému odpočinku věnujete. Minimálně by to mělo být 7 hodin denně, a to pro každou věkovou kategorii.

Tipy pro lepší a kvalitnější spánek

Dopřát si kvalitní a dlouhý spánek samozřejmě nemusí být ten nejjednodušší úkol. Rozhodně to však není nemožné, a proto jsme si pro vás připravili ty nejlepší tipy, které vám pomohou dostat váš spánkový režim pod kontrolu: 

  • Vyhněte se používání telefonu před spaním: Vaše tělo potřebuje 60 až 90 minut na obnovení hladiny melatoninu poté, co bylo vystaveno modrému světlu, které vyzařují vaše telefony, televize či počítače. Některá zařízení mají nastavení pro spánek, které toto světlo filtruje.
  • Uvolněte se: Není dobrý nápad, abyste chodili spát vystresovaní. Ještě než si půjdete lehnout, snažte se co nejvíce uvolnit svůj mozek, například meditací nebo osvědčenými dechovými technikami. Skvěle také pomáhá čtení knihy při tlumeném světle. 
  • Dostatek chladu: Vaše tělo se během spánku ochlazuje. Snažte se proto ve své ložnici pravidelně snižovat teplotu, abyste vytvořili vhodné prostředí pro kvalitní odpočinek. V chladu se vám navíc bude usínat mnohem lépe. 
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Vytvořte si rutinu: Lidský mozek má rád rutinu. Snažte se proto každý den, včetně víkendů, chodit spát ve stejný čas, a stejně tak i vstávat. Mějte na paměti, že i jedno vybočení z nastaveného režimu může uvést vaše tělo do zmatku.  
  • Dostatek tmy: Světlo z technologií snižuje produkci melatoninu (spánkového hormonu), čímž vás nutí zůstat bdělými. Před spaním proto zhasněte všechna světla, aby byla ve vaší ložnici co největší tma.
  • Jezte více hořčíku: Hořčík je minerál, který pomáhá uvést tělo do režimu odpočinku a relaxace a snižuje neklid před spánkem. 
  • Užívejte melatonin: Na správné hladině melatoninu v těle závisí kvalita vašeho spánu. Pokud máte problémy s nespavostí, můžete vyzkoušet užívat jej ve formě doplňku stravy.

Kolik hodin denně věnujete spánku vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články