Zdravé klouby a kosti: Jediná lžíce dokáže ochránit i před osteoporózou

Pohyb je pro každého zásadní lidskou potřebou. A prevence je v tomto případě lepší než pozdní zásahy. Podpořte proto zdraví svých kloubů i kostí pomocí jednoduchého receptu.

recept pro zdravé kosti i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdraví je široký pojem. Každopádně kosti jsou jedním ze stavebních kamenů těla, a proto je nutné o ně pečovat. Jelikož když už nastane problém například v podobě osteoporózy bývá už pozdě. Základním stavebním kamenem kostí je kolagen a také minerály. Péče o kosti je důležitá již od mladého věku a je chybou si myslet, že kosti se v průběhu času nemění. Se zvyšujícím se věkem se kosti stávají zpravidla křehčí. Pokud chcete svým kostem i kloubům poskytnout prevenci před osteoporózou a dopřát si tak příjemnější stáří, zkuste tento recept.

Zdravé kosti

Kosti společně s klouby umožňují tělu pohyb a kromě toho jsou kosti i ochranou vnitřních orgánů před zraněními. Tudíž je zcela jasné, že pro kvalitní život jsou naprosto zásadní a je nutné je udržovat v pořádku. K udržení zdravých kostí je nutné správné cvičení i vhodná strava. Co se cvičení týká, je vhodný jogging, rychlá chůze, ale i chůze do schodů či skákání, jelikož při těchto činnostech je váha větší a tím kosti sílí a jsou hutnější. Co se stravy týká, je nutné vybírat potraviny bohaté na vápník, například mléčné produkty, ale i ryby či cereálie.

Osteoporóza

Jedním z nejčastějších onemocnění kostí je osteoporóza. V Čechách touto nemocí trpí mnoho lidí, ale odhady bohužel ukazují, že jen přibližně jeden z pěti pacientů se léčí a ještě menší procento pacientů užívá léky pravidelně. Jedná se o chronické onemocnění kostry, které se vyznačuje řídnutím kostí s jejich následnou zvýšenou křehkostí. Osteoporózou jsou nejvíce ohroženy ženy po přechodu a také lidé trpící nízkou hmotností a malou fyzickou silou. Větší riziko hrozí i kuřákům a také lidem, kteří konzumují nadměrné množství alkoholu.

Bez osteoporózy aneb zdravé kosti, kresba kostí iZdroj fotografie: iStock
Ochraňte své kosti před osteoporózou díky jednoduchému receptu

Recept, který podpoří zdravé a silné kosti i klouby

Zkrátka pohyb je jedna z věcí, které když máte, tak si jich tolik nevážíte, ale ve chvíli, kdy se něco pokazí, byste to rádi vrátili a snad i mysleli na prevenci. Tak s chutí do toho, dříve než bude pozdě.

Ingredience

  • 3 lžíce sezamu
  • 3 lžíce dýňových semínek
  • 3 lžíce lněných semínek
  • med

Jak na přípravu

Všechna výše zmíněná semínka nasypejte k sobě a umelte najemno. Takto rozemletá semínka nasypte do sklenice, kterou lze uzavřít. Nyní přichází správná chvíle na med, přidejte ho tolik, aby semínka nebyla suchá, ale spíše vláčná. Připravený lék můžete konzumovat okamžitě nebo si ho i v uzavřené sklenici vložte do ledničky. Dávkování je snadné, dejte si jednu lžíci po snídani a druhou po obědě.

Proč tento recept pomůže?

Jelikož semínka obsažená v tomto receptu i med mají ty správné vlastnosti pro podporu zdravých kostí, tento lék by vás měl opravdu „postavit na nohy“. Sezam obsahuje podstatně více vápníku než mléko a k tomu i měď, železo či vitamíny ze skupiny B. Lněná semínka podpoří kosti obsahem manganu, hořčíku či thiaminu. Slunečnicová semínka se zase chlubí hořčíkem i mědí a dýňová semínka potěší vitamíny A,C, B i K, který je především důležitý pro zdravé kosti. A med je lék sám o sobě. V tomto případě oceníte hlavně jeho schopnost pomoci tělu vstřebávat vápník.

Čím podporujete své kosti a klouby?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články